Ogranicznik przepięć to urządzenie, dzięki któremu Twoja instalacja i podpięte pod nią sprzęty będą bezpieczne podczas przepięć. Chroni on urządzenia elektryczne np. podczas burzy. Wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działa, gdzie go zainstalować oraz czym się kierować przy jego wyborze.

Co to jest ogranicznik przepięć?

Ogranicznik przepięć to urządzenie, które chroni sprzęty przed negatywnymi skutkami przepięć poprzez zmniejszenie częstotliwości i czasu trwania prądu następczego. Inaczej mówiąc, jest to ochronnik przepięciowy, który wykorzystywany jest w instalacjach elektrycznych.

Obecnie podczas projektowania domu jest traktowany jako standardowy element wyposażenia. Warto też zamontować go w już istniejących instalacjach elektrycznych. Tym bardziej że koszt jego zakupu jest znacznie niższy niż ewentualna wymiana wszystkich zepsutych sprzętów.

Jak działa ogranicznik przepięć? Gdzie się go montuje?

Aby zrozumieć jak ważne to urządzenie, powinieneś wiedzieć, jak działa ogranicznik przepięć. Jego zadaniem jest bezpieczne przejęcie fali przepięciowej i odprowadzenie jej do uziomu. Dzięki temu nie trafi ona do instalacji. Urządzenie to posiada obwód sterujący, który po przekroczeniu napięcia sieciowego wyłącza zasilanie lub przekierowuje nadprogramowe napięcie do innych części obwodu.

Ochronnik montuje się w skrzynce rozdzielczej. Wymaga podłączenia do niego przewodów fazowych oraz przewodu ochronnego. Podczas dużego skoku napięcia sprzęt ten doprowadza do zwarcia między tymi przewodami i uziemienia nadmiaru energii.

Ogranicznik instaluje się przed wyłącznikami różnicowoprądowymi od strony zasilania i za głównymi zabezpieczeniami nadmiarowo-prądowymi. Jest to trudne zadanie, dlatego powinien się tym zająć elektryk posiadający uprawnienia do pracy przy instalacjach elektrycznych do 1 kV.

Jaki ogranicznik przepięć do domu? Dlaczego wybór odpowiedniego ochronnika jest tak ważny?

Bardzo istotne jest też to, jaki ogranicznik przepięć do domu wybrać. Na rynku można znaleźć ochronniki o klasie ochrony od A do D, które różnią się od siebie właściwościami. W domu jednorodzinnym w większości przypadków najlepiej sprawdzi się ochronnik klasy B+C. Wyjątkiem są sytuacje, gdy masz w gospodarstwie domowym urządzenia elektryczne bardzo podatne na zmiany napięcia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po ogranicznik klasy D.

Podczas zakupu należy też wziąć pod uwagę takie parametry, jak:

  • ilość zacisków (modułów) — ich liczba musi być dopasowana do rodzaju instalacji;
  • Up — wartość napięcia prądu podczas przepięcia;
  • Un — napięcie znamionowe, które może przepłynąć przez ogranicznik;
  • Imax — wartość maksymalnego natężenia prądu dla konkretnego ochronnika;
  • Uc — wartość, po której przewyższeniu zaczyna działać ochrona przeciwprzepięciowa.

Warto też zwrócić uwagę na poziom ekspozycji na zagrożenia piorunowe i przepięciowe oraz na poziom przepięć na granicy stref chronionych. Jeśli nie wiesz jaki ochronnik wybrać, zapytaj o to elektryka. Od podjęcia odpowiedniej decyzji zależy to, czy będzie on spełniał swoje funkcje, i czy będzie bezpieczny w użytkowaniu. 


Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://sklep.elus.pl/ograniczniki-przepiec-dc,2,636658

 

 

 

 

 

 

 #Materiałsponsorowany