W sklepach dostępne są przeróżne rodzaje lamp – ich wybór nie powinien być jednak przypadkowy. Warto bowiem dopasować je do pomieszczenia, a w szczególności jego przeznaczenia. Wówczas przestrzeń stanie się funkcjonalna. To z kolei znacząco ułatwi wykonywanie codziennych czynności. W dzisiejszym wpisie wybierzemy oświetlenie do kuchni. Podpowiemy Ci m.in. to, co w tym wypadku jest szczególnie istotne oraz jaki rodzaj oświetlenia opłaca się zastosować.

Oświetlenie do kuchni – co jest szczególnie istotne?

W przypadku kuchni wybór odpowiedniego oświetlenia ma niebywałe znaczenie. Pomieszczenie to służy bowiem do wykonywania wielu różnorodnych czynności. To właśnie tam przygotowujesz posiłki i je spożywasz, a także spędzasz czas z domownikami. Tym samym zastosowane lampy wpłyną nie tylko na estetykę, lecz również na funkcjonalność wnętrza. Ich wybór powinien zostać zatem dokładnie przemyślany. Co jest przy tym szczególnie istotne?

Musisz mieć świadomość tego, że oświetlenie w kuchni pełni kilka różnych funkcji. Warto więc podzielić przestrzeń na strefy i do każdej z nich dopasować inny rodzaj lamp. Zastanów się nie tylko nad ich stylem, lecz w szczególności nad ilością i rodzajem emitowanego światła.

Pamiętaj też, aby upewnić się co do tego, czy kupujesz produkty wysokiej jakości. Wówczas będziesz mieć gwarancję, że nie tylko staną się one stylową dekoracją, lecz również nie będą się psuć. Tym samym oświetlenie w kuchni nigdy Cię nie zawiedzie. Szeroki wybór solidnych, a zarazem efektownych lamp kuchennych oferuje Ci np. e-sklep https://mocodesign.pl/.

Jaki rodzaj oświetlenia warto wybrać do kuchni?

Oświetlenie w kuchni warto podzielić na trzy rodzaje – centralne, punktowe (robocze) oraz dekoracyjne. Każde z tych rozwiązań wykorzystuje inny rodzaj lamp, co przekłada się na uzyskany efekt.

Oświetlenie centralne równomiernie rozprowadza światło po całym pomieszczeniu. W jego przypadku stosuje się głównie żyrandole lub lampy na środku sufitu. Umożliwia to ogólny dostęp do kuchni. Niestety jednocześnie generuje martwe strefy, gdyż podczas przygotowywania posiłków światło znajduje się za plecami. To nie tylko utrudnia pracę, lecz również może stać się przyczyną wypadku. 

Właśnie dlatego w pomieszczeniu takim jak kuchnia niemal obowiązkowe jest zastosowanie również oświetlenia dodatkowego, tzw. roboczego. Lokalizuje się je nad przestrzenią roboczą, czyli blatami, zlewem czy też wyspą kuchenną. Dzięki temu wykonywanie codziennych czynności staje się znacznie łatwiejsze. Pamiętaj jednak, że lampy, na które w tym wypadku się zdecydujesz, muszą być jasne, ale nie mogą oślepiać. Idealnie sprawdzają się punktowe źródła światła, takie jak spoty czy reflektory. Nad stołem lub kuchenną wyspą zazwyczaj umieszcza się natomiast lampy wiszące.

Czasami do kuchni dobiera się także oświetlenie dekoracyjne. Nie jest ono obowiązkowe, ale może stworzyć odpowiedni nastrój i wpłynąć na aranżację np. poprzez oświetlenie półek lub szafek.

#Materiałsponsorowany