Zwieńczeniem każdej posesji jest estetyczne ogrodzenie. Pełni nie tylko funkcję użytkową, ale również ozdobną – pod warunkiem, że przestrzeń będzie odpowiednio zaaranżowana. Dowiedz się, jak zagospodarować miejsce przy płocie w ogrodzie.

Rośliny iglaste – najpopularniejsze rozwiązanie

Wzdłuż ogrodzenia najczęściej można zauważyć rośliny iglaste, zwłaszcza tuje. Posiadają wiele zalet, dlatego nie tracą na popularności. Zielona szata tuj doskonale kontrastuje z bielą zimy i szarością jesieni. Sadząc te rośliny przez cały rok można cieszyć oczy intensywną zielenią. Ponadto przylegające do siebie i równo przystrzyżone tuje tworzą zwarty żywopłot, który osłania dom przed spojrzeniami sąsiadów. To nie koniec zalet tych roślin – tuje szybko rosną, dobrze prezentują się i są łatwe w pielęgnacji. 

Jednak aranżacja ogrodu przy płocie nie musi ograniczać się do tuj. Możliwości jest wiele, nawet w obrębie samych iglaków. Zwarty żywopłot tworzą również rośliny takie jak cis pospolity, świerk pospolity, jałowiec chiński, modrzew europejski czy choina kanadyjska. Wszystkie wymienione rośliny są równie łatwe w pielęgnacji, jednak należy pamiętać o ochronie przed szkodnikami oraz regularnym nawożeniu. 

Kwietne rabaty, czyli mieszanka roślin kwitnących

Doskonałą propozycją dla miłośników kolorów są kwietne rabaty. Rośliny kwitnące mogą dorastać nawet do 180 cm. Połączenie intensywnych barw kwiatów ze ścianą zieleni tworzy spektakularny efekt. Dodatkowo rośliny stanowią osłonę przed sąsiednią działką czy ruchliwą ulicą. Kwietne rabaty są eleganckie, efektowne i cieszą oko nawet do późnej jesieni. Można zdecydować się na mieszankę kilku roślin ozdobnych, np. hortensję bukietową, malwę, lawendę wąskolistną, różę pnącą, ostróżkę, szałwię omszoną czy przywrotnik miękki. 

Wybór zależy oczywiście od gustu domowników. Jednak, by nie stworzyć wrażenia chaosu, warto skorzystać z usług projektanta. Aranżacje ogrodowe muszą być przemyślane, żeby cieszyły oko przez długi czas. Możliwości projektowych jest naprawdę wiele. Oprócz iglaków i roślin kwitnących można zdecydować się na winorośl, bluszcz, rdest czy urocze słoneczniki wyrastające ponad ogrodzenie.

Aranżacja ogrodów wymaga dbałości o każdy szczegół. Nie warto sadzić przypadkowych roślin wzdłuż ogrodzenia, ponieważ możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Warto powierzyć aranżację ogrodu doświadczonym projektantom. Jedną z firm projektowych, która świadczy kompleksowe usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych, jest Garden Design. Specjaliści potrafią stworzyć małe dzieła sztuki, niezależnie od wielkości działki czy ukształtowania terenu.