jakie kino domowe

Oglądanie filmów na zwykłym telewizorze czy laptopie nigdy nie da nam takich wrażeń dźwiękowych jak dobre kino domowe. Dzięki odpowiednio dobranemu sprzętowi w zaciszu własnego domu jesteśmy w stanie uzyskać efekt przestrzenności i niespotykanej głębi dźwięku. Decyzja zakupowa nie jest łatwa, dlatego podpowiadamy jak wybrać najlepszy zestaw, który posłuży nam na długo i idealnie sprawdzi się nie tylko do oglądania filmów, ale również słuchania muzyki czy grania. 

Jakie elementy wchodzą w skład kina domowego?

Chcąc dobrze wybrać, musimy zwrócić uwagę na elementy kina domowego. Dobre kino domowe to nie tylko głośniki, ale również amplituner, który steruje wszystkimi podłączonymi głośnikami. Gdy planujemy oglądać filmy dostępne na różnego rodzaju nośnikach wideo czy przez Wi-Fi przyda się również odtwarzacz. Nie musimy jednak samodzielnie parować amplitunera i głośników można wybrać gotowe zestawy kina domowego, które będą w pełni ze sobą kompatybilne i dostosowane do konkretnego typu telewizora.

Jak wybrać dobre kino domowe?

Wybierając kino domowe, musisz zwrócić uwagę na:

  • amplituner – czyli przysłowiowe serce każdego zestawu kina domowego. Bez tego urządzenia nawet najlepsze głośniki będą bezwartościowe. Amplituner steruje kolumnami, przekazując do nich dźwięk we wzmocnionej formie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie amplitunera? Przede wszystkim na liczbę kanałów wyjściowych. Od tego zależy ile głośników i jakiego rodzaju zostanie podłączonych do kina domowego. A im większa ich liczba, tym lepsze odwzorowanie przestrzenności dźwięku we wnętrzu. Obecnie najlepszym rodzajem są amplitunery wielokanałowe obsługujące systemy dźwięku przestrzennego 5.1, 5.2 czy 7.2, czy pięcioma bądź siedmioma kolumnami. Wybierając kino, koniecznie sprawdź, czy urządzenie zostało wyposażone w funkcje sieciowe, czy dodatkowe aplikacje, aby można było odtwarzać filmy czy muzykę z internetowych serwisów streamingowych. Ważna jest obsługa standardu Bluetooth. Niektóre modele oferują dostęp do radia internetowego czy mają wbudowany tuner radiowy. Obsługę może ułatwić współpraca z asystentem głosowym Google oraz aplikacja do zdalnego sterowania.
  • kolumny głośnikowe - Zestaw kina domowego może zawierać różną liczbę głośników – od dwóch do nawet siedmiu. Dużo zależy od liczby kanałów. W przypadku zestawu 2.0 mamy wyłącznie dwa głośniki, natomiast w modelu 5.1 dostępnych jest pięć głośników plus jeden subwoofer. Najczęściej na zestaw 5.1 składa się po 2 przednie kolumny, 2 boczne kolumny oraz jeden głośnik kanału centralnego. Natomiast głośniki w systemie 7.1 oprócz wyżej wymienionych kolumn zawiera dodatkowo dwa głośniki tylne. Które głośniki wybrać — głośniki w systemie 5.1 czy głośniki w systemie 7.2? System 5.1 to podstawowe wyposażenie kina domowego, dla osób, które cenią sobie dobrą jakość dźwięku. Oczywiście, gdy chcemy uzyskać jak najlepszy efekt zbliżony do tego w kinie, z niezwykłą głębią i przestrzennością, warto pokusić się o bardziej rozbudowane zestawy z dodatkowymi kolumnami i na przykład już 2 głośnikami niskotonowymi – subwooferami.

Podsumowanie

Jakie kino domowe? Dobre kino domowe to takie, które będzie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb, wielkości pomieszczenia oraz naszego budżetu. Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, wybierz podstawowy zestaw kina domowego w systemie 5.1 lub 5.2. Większa przestrzeń pozwala na ustawienie dodatkowych kolumn z tyłu. Zwróć uwagę na obecność w amplitunerze funkcji bluetooth, Wi-Fi, radia czy portu do USB, dzięki temu będziesz mógł oglądać ulubione filmy, słuchać muzyki wprost z Twojego telefonu, Internetu czy pendrive.