Lodówka należy do szeregu tych urządzeń, które stale podłączone są do prądu, aby móc pracować i utrzymywać odpowiednio niską temperaturę we wnętrzu. W obliczu stale rosnących rachunków za energię elektryczną, każdy prędzej czy później zaczyna zastanawiać się nad ograniczeniem zużycia i szuka odpowiedzi, ile prądu pobiera lodówka czy inne urządzenia w gospodarstwie domowym. Dzisiaj postanowiliśmy zmierzyć się z tym pytaniem i udzielić Wam jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi o zużycie prądu przez lodówkę.

Ile prądu pobiera nowa lodówka?

Kupując nową lodówkę, bardzo łatwo uzyskamy informację o tym, ile prądu zużywa lodówka. Wystarczy zapoznać się z etykietą energetyczną. Każdy model lodówki ma określoną nie tylko klasę energetyczną, ale również ile kwh zużywa lodówka w danym modelu. Etykieta energetyczna podaje roczne zużycie energii elektrycznej. Wartość jest oczywiście orientacyjna i wyliczana na podstawie wcześniej przeprowadzonych testów w danym modelu. Testy wykonywane są w możliwie jak najbardziej zbliżonych warunkach, dlatego jesteśmy w stanie w miarę obiektywnie porównać poszczególne modele lodówek. Znając wartość zużycia energii z etykiety i cenę prądu za kWh u naszego dostawy z łatwością obliczymy potencjalne zużycie prądu przez lodówkę.

Ile prądu zużywa lodówka na rok?

Aby określić, ile prądu bierze lodówka na rok, wystarczy posłużyć się prostym wzorem.

Zużycie energii w kWh/ rok x cena 1 kWh energii elektrycznej = koszt zużycia prądu w ciągu 1 roku

Przykład: Jeśli wiemy, że w przypadku lodówki sharp w klasie E zużycie energii [kWh/rok]  wynosi 250, a cena prądu oscyluje w granicach 0,80 zł za 1 kWh. Łatwo policzymy, że lodówka zużyje prądu na kwotę 200 zł w ciągu roku.

Ile prądu zużywa lodówka na miesięcznie?

Na etykiecie znajdziemy informacje na temat poboru prądu przez daną lodówkę w skali roku. Jeśli chcemy określić zużycie miesięczne lodówki, musimy posłużyć się kolejnym, zmodyfikowanym wzorem.

(Zużycie energii w kWh/ rok x cena 1 kWh energii elektrycznej) : 12 miesięcy  = koszt zużycia prądu w ciągu 1 miesiąca

Przykład: Jeśli zużycie roczne energii lodówki Bosch Serie 4 model KGN39VICT wynosi 162 [kWh/rok], a cena prądu 0,80 zł za 1 kWh. Policzymy, że lodówka zużyje prądu na kwotę 10,80 zł miesięcznie.

Ile prądu zużywa lodówka na dobę?

Po za kolejny musimy zmodyfikować nasz wzór, tym razem w odniesieniu dziennym.

(Zużycie energii w kWh/ rok x cena 1 kWh energii elektrycznej) : 365 = koszt zużycia prądu w ciągu 1 dnia

Przykład: Zużycie energii lodówki Haier model HDW3618DNPD wynosi 204 [kWh/rok], a cena prąd 0,80 zł za 1 kWh. Po przeliczeniu dowiemy się, że lodówka zużyje na dobę prądu na kwotę 0,45 zł. 

 


Ile prądu zużywa stara lodówka?

Warto jednak podkreślić, że zużycie prądu jest uzależnione nie tylko od modelu, technologii  zastosowanych w lodówce, ale również od warunków, w jakich będzie ona eksploatowana. Częste otwieranie lodówki zwiększa zużycie prądu, ponieważ kompresor odpowiedzialny za otrzymanie stałej temperatury musi częściej się włączać. Nie bez znaczenia jest również temperatura otoczenia i bezpośrednia bliskość urządzeń nagrzewających. Każda lodówka ma swój zakres temperatury otoczenia, który jest optymalny dla jej pracy. Istotna jest również szczelność oraz stan techniczny samego urządzenia. Stare lodówki zużywają znacznie więcej energii elektrycznej niż nowe, zwłaszcza gdy nieprawidłowo działa system chłodniczy oraz termostat, odpowiedzialny za wyłączanie się urządzenia. Wszelkie nieszczelności powodują wzrost temperatury we wnętrzu lodówki i konieczność częstszej pracy.  

Zużycie prądu lodówki w zależności od klasy energetycznej

Użytkownik nie musi się samodzielnie zastanawiać, czy dana wartość zużycia rocznego jest dobra, czy zła. Takich informacji dostarcza klasa energetyczna – A, B, C, D, E i F. Im ona jest wyższa, tym możemy być pewni, że nasza lodówka zużyje mniej prądu. A ile prądu zużywa lodówka w poszczególnych klasach (wyliczenia na przykładzie lodówki Bosch przy cenie 0,80 zł kWh) :

W klasie A  Zużycie energii [kWh/rok]    108  = 86,40 zł

W klasie B Zużycie energii [kWh/rok]     129 = 103,20 zł

W klasie C Zużycie energii [kWh/rok]     162 = 129,60 zł

W klasie E Zużycie energii [kWh/rok]     237 = 189,60 zł

W klasie F Zużycie energii [kWh/rok]     282 = 225,60 zł

Podsumowując, ile prądu zużywa lodówka. Łatwo możemy to obliczyć, znając: roczne zużycie prądu lodówki w kWh/rok określone w etykiecie energetycznej oraz cenę 1 kWh dostawy prądu. Biorąc pod uwagę różne klasy energetyczne lodówek, przy cenie prądu 0,80 zł za 1 kWh, przekonamy się, że roczny koszt zużycia energii elektrycznej przez lodówkę będzie wynosił od ok. 90 zł przy klasie A, do nawet 230 zł przy klasie F. W praktyce zużycie prądu może być jeszcze większe, niż podano na etykiecie, ponieważ to,  ile wat pobiera lodówka, zależne będzie również od innych czynników — od częstotliwości otwierania lodówki, ustawionej temperaturze chłodzenia, szczelności czy temperatury otoczenia. 

 

 

 

#Materiałsponsorowany