pościel 160x200

Jeśli chcemy, aby pościel nie tylko pięknie wyglądała, ale również zapewniała nam odpowiedni komfort snu, musimy o nią właściwie dbać. Zarówno samo pranie, sposób rozwieszania, jak i temperatura prasowanie ma istotny wpływ na żywotność poszczególnych tkanin. Pościel uszyta z bawełny satynowej charakteryzuje się niezwykłą miękkością, połyskiem oraz gładkością, dzięki specjalnemu splotowi przędzy. Podpowiadamy, jak dbać o pościel satynową, aby na skutek prania czy prasowania nie straciła swoich właściwości.

Jak prać pościel z bawełny satynowej?

O trwałości pościeli z bawełny satynowej decyduje sposób jej prania. Zanim jednak pościel znajdzie się w bębnie pralki musisz wcześniej pamiętać o:

  • segregacji tkanin – pościel przed praniem powinna być posortowana względem kolorów oraz konkretnych wymagań dotyczących prania. Ze względu na ryzyko zafarbowania i zniszczenia pościeli nie powinno się łączyć ciemnych barw z jasnymi.
  • odwracaniu na lewą stronę pościeli i zapinaniu zamków - to zapobiegnie traceniu formy podczas prania. Będziemy mieli pewność, że pościel 160x200 będzie miała takie same wymiary co przed praniem. 
  • wyborze właściwej temperatury prania – na metce czy opakowaniu znajduje się informacja producenta o maksymalnej temperaturze, w jakiej powinna być prana pościel. Pościel z bawełny satynowej najlepiej prać w temperaturze nieprzekraczającej 40°C. Jest to wystarczająca temperatura wody do usunięcia wszelkich zanieczyszczeń i plam. Zbyt wysoka temperatura podczas prania może spowodować skurczenie się tkaniny bądź byt mocno wypłukać barwniki i spowodować, że kolory nie będą już aż tak intensywne.
  • długości prania – długość prania powinna być dostosowana do stopnia zabrudzenia. Jeśli pierzemy pościel regularnie 2-3 razy w miesiącu, możemy odpowiednio skrócić cykl, aby tylko odświeżyć pościel.
  • dostosowaniu ilości wsadu do parametrów pralki – nie należy przesadzać z ilością prania. Eksperci zalecają nawet zmniejszenie wkładu nawet do połowy. Jeśli woda będzie miała utrudniony dostęp do tkaniny, z pewnością ją dobrze nie wypierze.
  • detergencie – do prania pościel możemy używać proszków do prania, różnego rodzaju żeli, kapsułek czy płynów do płukania. Warto jednak pamiętać, aby używać do kolorowej pościeli produktów, które są dedykowane kolorowym tkaninom.

Jak suszyć i prasować pościel z bawełny satynowej?

Jeśli producent nie zaleci inaczej, pościel z bawełny satynowej można suszyć w suszarce bębnowej. Zawsze należy postępować według instrukcji na opakowaniu. Najlepiej suszyć pościel na zewnątrz rozwieszoną na sznurku, wówczas mamy pewność, że szybko wyschnie i nie będzie brzydko pachnieć. Nie powinno się jednak suszyć pościeli kolorowej w pełnym słońcu ze względu na ryzyko wypłowienia kolorów. Wyjątkiem jest oczywiście pościel biała. Pościel satynową prasujemy zawsze na lewej stronie w temperaturze max. 200 stopni. W przypadku delikatnych zagnieceń warto korzystać z urządzeń parowach, które rozprostują tkaninę,  nie wymagając przy tym bezpośredniego kontaktu z gorącym żelazkiem.

Podsumowanie

Zastanawiasz się jak dbać o pościel z bawełny satynowej. To proste! Przed pierwszym użyciem musisz wyprać pościel. Pamiętaj, aby dostosować się do zalecań producenta. Segreguj pościel przed praniem z uwzględnieniem kolorów oraz temperatury prania. Nie przesadzaj się ilością wkładu w pralce. Przed praniem zasuń zamki oraz wywróć pościel drukiem do wewnątrz. Stosuj odpowiednio dobrane detergenty do prania dostosowane do wymagań tkaniny oraz Twoich potrzeb zdrowotnych. Susz rozwieszoną zaraz po skończonym praniu. Prasuj na lewej stronie w temperaturze zgodnej z oznaczeniami na metce. To wszystko sprawi, że będziesz cieszyć się piękną i miękką pościelą na długo.