Ze względów technicznych, montaż klimatyzacji można bezpieczne przeprowadzić o każdej porze roku. Wyjątkiem są okresy, w których panują trudne warunki atmosferyczne i praca instalatorów może być ryzykowna (minusowe temperatury, intensywne opady śniegu lub deszczu oraz gruba warstwa śniegu zalegająca w miejscu montażu np. na dachu). Niemniej jednak w niektórych okresach roku montaż klimatyzatorów jest bardziej wskazany niż w innych.

Montaż klimatyzacji – podstawowe informacje

Najczęściej montowanym typek klimatyzacji w domach, mieszkaniach, biurach, lokalach usługowych i sklepach są urządzenia typu split składające się z jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Oba urządzenia są ze sobą połączone. Jednostka zewnętrzna jest przeważnie montowana na dachu, balkonie, bezpośrednio na ziemi lub elewacji. Z kolei jednostka wewnętrzna przeważnie znajduje się w centralnym miejscu klimatyzowanego pomieszczenia.

Montaż klimatyzacji wiosną

Większość nowoczesnych klimatyzatorów typu Split jest wyposażona nie tylko w funkcję chłodzenia, ale również ogrzewania pomieszczeń. Takie połączenie sprawia, że wiosną urządzenie można wykorzystywać do okresowego dogrzewania pomieszczeń, natomiast latem do ochładzania.

Montaż klimatyzacji jesienią i w pozostałych porach roku

Montowanie klimatyzacji jesienią również jest dobrym pomysłem, ponieważ urządzenie może być wykorzystywane do efektywnego ogrzewania pomieszczeń, w tak zwanych okresach przejściowych. Zima jest najrzadziej wybieranym okresem do montażu klimatyzacji, m.in. ze względu na niską temperaturę i większe ryzyko związane np. z opadami śniegu czy oblodzonym dachem. Oczywiście lato jest również dobrym okresem do dokupienia i zamontowania klimatyzacji, jednak warto wspomnieć, że ze względu na dużą liczbę zleceń, czas montażu może być wydłużony. Ponadto w trakcie okresu letniego mogą pojawiać się chwilowe braki w dostępności urządzeń. Dotyczy to szczególnie niestandardowych klimatyzatorów.