Beton stanowi jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, który znajduje szerokie zastosowanie. Wykorzystujemy go między innymi do wykonywania wylewek betonowych, fundamentów, stawiania murów czy tynkowania. Aby jednak spełnił swoje zadanie i był trwały przez długi czas niezbędne jest zastosowanie odpowiednich składników oraz przestrzeganie ich proporcji. Dlaczego jest to tak istotne - przekonajmy się.

Czym jest beton? Z jakich składników powstaje?

Beton to mieszanina składająca się z cementu, wody, kruszywa (np. żwiru lub piasku) oraz ewentualnie dodatków, takich jak spoiwo mineralne lub włókna wzmacniające. Składniki te są mieszane razem, tworząc ciągłą masę, która po wykonaniu staje się trwałym i mocnym materiałem budowlanym.

Cement to substancja, która wiąże beton i sprawia, że jest on trwały. Do produkcji cementu potrzebny jest wapń, glin, woda oraz energia. Po wymieszaniu tych składników i zmieleniu ich, powstaje cement, który jest sprzedawany jako proszek.

Woda jest potrzebna do rozpuszczenia cementu, tak aby stworzył on jednolitą masę. Aby beton był trwały, ważne jest, aby użyć odpowiedniej ilości wody - zbyt mało wody spowoduje, że beton będzie zbyt suchy i nie będzie trwały, zaś zbyt dużo wody spowoduje, że beton będzie kruchy i niestabilny.

Kruszywo to drobne fragmenty skał, takie jak żwir lub piasek. Służą one do zwiększenia objętości betonu i zapewnienia mu właściwej struktury. W zależności od zastosowania betonu, można użyć różnych rodzajów kruszywa.

Na co wpływają odpowiednie proporcje betonu?

W zależności od tego jakie proporcje betonu zastosujemy możemy wpływać na jego parametry takie jak gęstość, wytrzymałość na ściskanie czy rozciąganie, nasiąkliwość, przenikanie ciepła czy też mrozoodporność czy porowatość. To właśnie dlatego stosując proporcje betonu powinniśmy wybrać te, które zapewnią nam odpowiedni efekt. Przykładowo, beton na wylewkę pod ogrzewanie podłogowe musi być rzadki i dobrze przewodzić ciepło, zaś wykorzystywany do wylewania fundamentów mrozoodporny i wytrzymujący ogromne obciążenia.Więcej przeczytasz tutaj Prawidłowe proporcje betonu do różnych praktycznych zastosowań – jak zrobić beton?

Proporcje betonu dla poszczególnych zastosowań

Wiemy już dlaczego zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych składników betonu są tak ważne. Jak jednak powinny wyglądać w praktyce? Wszystko zależy od tego, czy zamierzamy przygotować beton suchy czy mokry, do czego będzie stosowany oraz czy będziemy go wyrabiać ręcznie, czy też mechanicznie za pomocą betoniarki.
Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej temu, jak wyglądać powinny proporcje betonu dla poszczególnych zastosowań. Przykładowo, jeśli przygotowujemy beton na fundamenty cementu powinno być dwa razy tyle ile wody. Jeśli zaś chodzi o żwir lub kruszywo proporcja cementu i żwiru wynosi 1:3. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku wylewek - potrzebujemy tu nie tylko mniejszej ilości wody w stosunku do cementu ale również piasku w proporcji 1:5 do cementu oraz dodatkowego składnika jakim jest plastyfikator.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Piekneprzydatne.pl