Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu oraz zwiększenie komfortu cieplnego w domu czy mieszkaniu. Jednak, aby ogrzewanie podłogowe działało prawidłowo, niezbędne jest odpowiednie jego położenie. W niniejszym artykule przedstawimy kilka ważnych wskazówek, jak dobrze położyć ogrzewanie podłogowe, aby służyło nam przez wiele lat i zapewniało optymalne warunki cieplne.

Zanim rozpoczniemy układanie ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe może być efektywną a jednocześnie oszczędną metodą ogrzewania budynku pod warunkiem, że będzie wykonywane w prawidłowy sposób. Dlatego też nie warto działać na własną rękę. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie projektu, który uwzględni chociażby grubość rurek grzewczych oraz odległość pomiędzy nimi. Profesjonalny projektant wykonując taki projekt weźmie pod uwagę rodzaj źródła ciepła, specyfikę pomieszczenia (przykładowo, w łazience temperatura powinna być nieco wyższa), jak i nasze plany dotyczące aranżacji wnętrz. Rurki ogrzewania podłogowego nie powinny bowiem być położone w miejscach, w których znajdować się będą meble czy stałe elementy wyposażenia takie jak wanna, piekarnik czy zmywarka. Położenie ogrzewania podłogowego w takich miejscach zmniejsza jego efektywność.

Co w wylewką pod ogrzewanie podłogowe?

Wylewka pod ogrzewanie podłogowe to specjalna warstwa wylewki, która ma za zadanie równomiernie rozprowadzić ciepło po całym pomieszczeniu. Wylewka powinna być odpowiednio zaprojektowana i wykonana, aby zapewnić sprawne działanie instalacji ogrzewania podłogowego oraz zapewnić komfort cieplny.

Aby wykonać wylewkę pod ogrzewanie podłogowe, należy najpierw przygotować podłoże. Należy usunąć stare warstwy wylewki, oczyścić podłoże z kurzu i brudu oraz wyrównać jej powierzchnię, jeśli jest to konieczne. Następnie należy nałożyć izolację termiczną oraz położyć rurki ogrzewania podłogowego według zaplanowanego wcześniej układu.

Kiedy rurki zostaną już położone, należy je zabezpieczyć specjalną taśmą klejącą i rozpocząć wylewanie wylewki. Wylewka pod ogrzewanie podłogowe powinna mieć grubość od 3 do 5 cm, w zależności od rodzaju podłogi i zapotrzebowania na ciepło.

Do wylewki najlepiej użyć specjalnej mieszanki betonu, która jest przystosowana do wykonywania wylewek pod ogrzewanie podłogowe. Mieszanka ta powinna charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością oraz niską przewodnością cieplną.

Ważne, aby wylewkę wykonywać w sposób równomierny, bez tworzenia grudek czy nierówności. Po wylaniu wylewki należy ją wyrównać i wypoziomować, a następnie pozostawić do wyschnięcia według zaleceń producenta mieszanki betonowej.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat przeczytaj poradnik o dobraniu grubość wylewki pod ogrzewanie podłogowe na Studiodomu.pl

Podsumowując, ogrzewanie podłogowe to nowoczesna metoda ogrzewania pomieszczeń, która ma wiele zalet. Pamiętać jednak musimy o tym, że samodzielny montaż tego rodzaju ogrzewania jest sporym wyzwaniem, dlatego też warto zdecydować się na współpracę z profesjonalistami.

Artykuł powstał we współpracy z portalem o domu i ogrodzie Studiodomu.pl.