Wykończenie ściany to bardzo ważna kwestia. Można wybrać najróżniejsze materiały i rozwiązania, tak aby pasowały do danego stylu i charakteru pomieszczenia. Warto zapoznać się z siedmioma interesującymi pomysłami na aranżację ścian, które łączą w sobie estetykę i funkcjonalność. 

1. Ciekawa sztukateria 

Jednym z ciekawszych pomysłów na aranżację ścian oraz sufitów jest sztukateria. Jest ona wykonana ze specjalnej, poliestrowej żywicy, styropianu lub gipsu. Zwykle występuje ona w formie listew, które można ułożyć w wybrany sposób. Sztukateria jest popularna od starożytności, a największym zainteresowaniem cieszyła się w czasie baroku i renesansu. Projektanci wykorzystają takie elementy przede wszystkim w pomieszczeniach urządzonych w stylu francuskim, klasycznym czy paryskim. Świetnie prezentują się one w zestawieniu z drewnianymi podłogami. 

2. Industrialna cegła 

Kolejną bardzo ciekawą propozycją jest przyozdobienie ściany cegłą. Takie połączenie sprawi, że pomieszczenie będzie się prezentowało bardzo stylowo i niepowtarzalnie. Cegłę poleca się zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w stylu loftowym lub industrialnym. Można ją połączyć z deskami podłogowymi, które są postarzane lub artystyczną posadzką w jasnym kolorze. 

 


3. Egzotyczna tapeta

Tapeta w salonie to rozwiązanie popularne od wielu lat. Można ją zaaplikować na całej ścianie lub tylko na wybranych fragmentach jako uzupełnienie klasycznej farby. Z pewnością warto wykorzystać walory tapety i przy jej pomocy m.in. wykończyć ścianę za zabytkowymi meblami. Na rynku dostępne jest bardzo dużo najróżniejszych rozwiązań. Wybrać można tapety z motywem liści, kwiatów czy popularnych, egzotycznych roślin. Można też wybrać fototapetę przedstawiającą swoje własne grafiki. 

4. Naturalny kamień

Kamień to naturalny materiał, który prezentuje się bardzo ekskluzywnie. Nie jest on także tani, jednak wyróżnia się dużą trwałością oraz niepowtarzalnym wyglądem. Na rynku dostępne jest prawdziwe bogactwo kamieni, dlatego bez problemu można uzyskać satysfakcjonujący efekt. Kamień odbija światło, dzięki czemu rozświetla pomieszczenie i sprawia, że wygląda ono na większe. Obecnie największą popularnością cieszą się: granit, marmur, piaskowiec oraz trawertyn. 

5. Idealne płytki ceramiczne 

Świetnym pomysłem są także płytki ceramiczne na ścianę. Prezentują się one bardzo ciekawie oraz umożliwiają łatwe i spektakularne wykończenie ściany. Układanie płytek na ścianie jest bardzo łatwe. Płytki dostępne są w bardzo różnych konfiguracjach i rodzajach. Na stronie: https://klink.pl/blog/plytki-nad-frontem-kuchennym.html można znaleźć wiele ciekawych informacji na ich temat, a także szeroką ofertę. 

6. Rustykalne drewno 

Drewniana ściana w salonie to prawdziwa klasyka. Można ją wykończyć na wiele różnych sposobów, aby wnętrze naprawdę nabrało duszy. Można sięgnąć po stare deski, które noszą na sobie ślady kilkuletniej ekspozycji na słońcu lub deski w specjalny sposób stylizowane. Bardzo ważne jest to, aby zabezpieczyć drewno np. olejem lub specjalnym lakierem. Dzięki temu będzie się ono prezentowało w idealnym stanie przez bardzo długi czas. 

 


7. Geometryczne panele 3D

Na podkreślenie zasługują także panele ścienne 3D. Są to po prostu płytki dekoracyjne posiadające specjalny wypukły wzór, dzięki któremu zyskują naprawdę efektowną strukturę. Mogą one być wykonane z najróżniejszych materiałów jak np. gips, poliuretan czy drewno. Bardzo dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się panele wykonane z miękkiej pianki poliuretanowej.