Lutownica to urządzenie, które jest bardzo często wykorzystywane przez domowych majsterkowiczów. Znajduje ona także swoje miejsce w wielu warsztatach, a w szczególności w takich, w których naprawia się elektronikę. Lutownice są więc uniwersalnym sprzętem, który na dodatek jest prosty w obsłudze. Jak można je wykorzystywać? Czym się różni lutownica od stacji lutowniczej?

Czy lutownica i stacja lutownicza jest tym samym?

Stacja lutownicza i lutownica są w zasadzie tym samym sprzętem majsterkowicza. Czasami jednak wprowadza się podział, który wyraża się tym, że stacja jest bardziej rozbudowaną wersją lutownicy i ma wiele różnych funkcjonalności. W procesie lutowania wykorzystuje się specjalne spoiwo, czyli materiał rozgrzewany do odpowiedniej temperatury - wyższej lub niższej niż 450 stopni Celsjusza. Jako spoiwo najczęściej wykorzystuje się cynę, a do tego dodatki w postaci srebra albo miedzi.

Tego typu narzędzia dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/.

Do czego można wykorzystać lutownicę?

Lutowanie jest wszechstronnym i bardzo często spotykanym procesem, ponieważ umożliwia połączenie różnych rodzajów materiałów ze sobą. W wielu domach można znaleźć lutownice uniwersalne, które wykorzystuje się do najróżniejszych materiałów. Istnieją jednak także bardziej wyspecjalizowane narzędzia i modele lutownic. W profesjonalnym użytku można spotkać między innymi specjalistyczne produkty do lutowania rur, rynien, elementów dekarskich, a nawet witraży. Coraz częściej można również spotkać sprzęt do lutowania plastiku, przy czym należy wówczas uważać na to, aby nie stopić tworzywa. Najpopularniejszym wyborem jest jednak lutownica do elektroniki, która ułatwia precyzyjne połączenie drobnych elementów lepiej niż na przykład klej. 

Lutownica na baterie czy elektryczna?

DO niedawna najczęściej spotykanym modelem lutownicy było urządzenie elektryczne. Rozwiązanie to jest dosyć uciążliwe ze względu na kabel, który może niekiedy przeszkadzać w pracy. Jednak jego plusem jest to, że nigdy nie zabraknie zasilania do lutownicy, poza oczywiście awariami sieci energetycznej. Lutownica bezprzewodowa jest zatem wygodna w wykorzystaniu, ale za to może się rozładować. Tego typu modele są też zazwyczaj droższe.

Jaki jest najlepszy grot lutownicy?

Grot jest jednym z najważniejszych elementów lutownicy, ponieważ przekłada się bezpośrednio na precyzję lutowania. Istotnym parametrem jest jego grubość. Im będzie ona mniejsza, tym dokładniejsze prace będzie można wykonać za pomocą tego sprzętu. Niestety wartość ta przekłada się także na krótszą żywotność.  Innym istotnym parametrem jest też kształt grota. Stożkowy ma lekko zaokrągloną końcówkę i jest standardowym elementem wyposażenia. Grot wkrętakowy przypomina kształtem wkrętak i wykorzystuje się go między innymi do prac montażowych. Warto także wyróżnić grot z z falą, czyli cylindryczny, którego końcówka jest ścięta pod kątem 45 stopni.