Naścienne ozdoby to kluczowy element wystroju wnętrz. To małe akcenty, które potrafią podkreślić indywidualny charakter pomieszczenia i wprowadzić przyjazną atmosferę. Rodzinne zdjęcia lub sentymentalne cytaty zamknięte w pięknych ramach to dobry sposób na wprowadzenie przytulnego klimatu. Chcesz, by ściana w Twoim ulubionym pomieszczeniu stała się miejscem przywołującym piękne wspomnienia, ale gotowe multiramy nie wpisują się w Twój gust? Podpowiadamy jak stworzyć własną galerię ram. Sprawdź i przekonaj się jakie to proste.

Kompozycja z ramek a wybór odpowiedniego miejsca

Zanim na ścianie powstanie kompozycja z ramek, warto wybrać odpowiednie miejsce. Galeria ścienna wymaga przestrzeni, ponieważ tylko wtedy będzie ozdobą wnętrza. Jeśli wybierzemy miejsce, w którym już dużo się dzieje, to harmonia pomieszczenia zostanie zaburzona, co popsuje cały efekt wizualny.

W pierwszej kolejności należy więc wybrać ścianę, na której ramki na zdjęcia będą budować spójną całość. Tutaj świetnie sprawdzi się miejsce nad kanapą, stołem lub niską, a długą komodą. Niezwykle ważne jest, by zachować odpowiednie proporcje w kompozycji z ramek do zdjęć (ramki nie powinny być za bardzo ściśnięte, odległości pomiędzy nimi powinny być mniej więcej takie same). Dobrą praktyką jest dopasowanie galerii ściennej do wielkości mebli obok, których ma się znajdować. Dzięki temu  zbudujemy poczucie symetrii, a kompozycja z ramek stanie się centralną częścią ściany.

Galeria ścienna – od czego zacząć?

Kiedy galeria ścienna ma już wybrane miejsce, należy rozplanować ułożenie poszczególnych ramek. Wielkość kompozycji z ramek i rodzaj opraw jakie wybierzesz zależna jest od indywidualnych upodobań. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie poszczególnych elementów na papierze. Po skompletowaniu finalnej kompozycji ramek wystarczy tylko odrysować ich kształt. Dzięki temu będziemy mogli zwizualizować naszą koncepcję bez zbędnego wiercenia w ścianie. Taki plan rozkładu przygotowany na papierze pozwoli również na idealnie rozmieszczenie miejsc mocowania ramek.

Spójna kompozycja – istota galerii ściennej

Jeśli chcesz, by galeria ramek na ścianie stanowiła spójną całość, warto zdecydować się na jeden motyw. Możesz wybierać nie tylko z kolekcji prywatnych zdjęć, ale również z rozmaitych grafik, plakatów, obrazów, motywacyjnych napisów, a nawet luster. Ważne jest, by kompozycja z ramek była połączona wspólną myślą przewodnią. Warto również zwrócić uwagę na to, by ramki na zdjęcia były w takim samym kształcie. Bez tego bardzo łatwo jest zaburzyć proporcje galerii, co w efekcie nie będzie prezentowało się korzystnie. Tutaj warto również pamiętać o tym, by kompozycja ramek do zdjęć miała równe odległości między poszczególnymi elementami. Dzięki temu nawet niesymetryczna kompozycja będzie sprawiała wrażenie uporządkowanej.

Przy doborze ramek do galerii ściennej możesz pozwolić sobie na nieco więcej fantazji. Może być to wiele ramek różnego rodzaju, lub wiele ramek tego samego rodzaju. 

Najczęściej używane rodzaje ramek w kompozycjach dla galerii ściennej to przede wszystkim: