Odkurzacz to sprzęt, który kupujemy na lata. Z tego względu warto dobrze przemyśleć, na jaki model postawić. Dobre urządzenie powinno nie tylko być dopasowane do Twojego mieszkania, ale i posiadać funkcje zapewniające skuteczne sprzątanie. Aby przybliżyć Ci urządzenia godne uwagi, przejrzeliśmy oferty kilku znanych producentów AGD. Sprawdź już teraz, jakie odkurzacze dostępne na rynku są warte zakupu!

Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz?

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych modeli popularnych marek, wymienimy pokrótce, jakimi parametrami warto kierować się przy wyborze odkurzacza. Zaczynamy!

Rodzaj odkurzacza

Obecnie rynek odkurzaczy jest bardzo rozbudowany. Wciąż znajdziesz na sklepowych półkach klasyczne przewodowe modele z workiem, lecz jeśli chcesz, możesz też postawić na nowoczesny sprzęt w postaci robota sprzątającego lub odkurzacza pionowego. Tradycyjny model będzie świetnym wyborem do niedużego mieszkania, ponieważ nie trzeba będzie przepinać go z jednego kontaktu do drugiego. Warto postawić na niego również przy ograniczonym budżecie – solidne urządzenie kupisz już za niewiele ponad 200 zł.

Odkurzacz pionowy, zwłaszcza bezprzewodowy, to uniwersalne rozwiązanie. Z uwagi na niewielkie gabaryty można nim wygodnie sprzątać zarówno duże, jak i małe pomieszczenia. Brak kabla krępującego ruchy będzie dużym plusem! Robot sprzątający najbardziej przyda się na większych powierzchniach, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować go również na niewielkim metrażu.

Moc silnika i siła ssania

Choć producenci chętnie wymieniają moc silnika w specyfikacji swoich urządzeń, warto wiedzieć, że cecha ta nie jest najistotniejsza dla skuteczności odkurzacza. Zdecydowanie więcej powie nam siła ssania, którą podaje się w watach lub paskalach. Dobry sprzęt powinien mieć ten parametr na poziomie minimum 300 W lub 13 000 Pa.

Typy i rodzaje filtra

O tym, jak ważne jest czyste powietrze w domu, wiedzą zwłaszcza alergicy. Swoboda oddychania jest jednak istotna dla zdrowia każdego i każdej z nas, dlatego warto poszukać odkurzacza z dobrym filtrem. Godne uwagi są zwłaszcza modele z filtrem HEPA 13, który pochłania ponad 99% kurzu i roztoczy.

Waga

Dobry odkurzacz powinien być lekki, zwłaszcza jeśli masz kilka pomieszczeń do posprzątania, a co gorsza, w międzyczasie jeszcze musisz wnieść go po schodach. Najlżejsze dostępne modele osiągają wagę poniżej 3 kg.

Poziom hałasu

Trudno wymagać od odkurzacza, aby był całkowicie bezgłośny, ale warto poszukać modelu, który dźwiękami swojej pracy nie będzie przeszkadzał innym domownikom czy sąsiadom za ścianą. Poziom hałasu w wypadku większości urządzeń mieści się w przedziale 70 – 80 dB. Celuj w dolną granicę tego zakresu.

Szczotki i inne akcesoria

Im więcej końcówek ma odkurzacz, tym bardziej jest uniwersalny. Zainteresuj się urządzeniami, które oferują przynajmniej dwie nasadki – do dywanów i twardych podłóg. Jeszcze lepsze będą sprzęty z nasadką szczelinową, przydatną do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków, czy elektroszczotką, która doskonale sprawdza się do usuwania sierści i okruchów z dywanów o długim włosiu.

Poznaj odkurzacze topowych producentów!

Czas przyjrzeć się ofercie czterech popularnych firm ze sprzętem AGD. Bierzemy na tapet odkurzacze marek Bosch, Philips, Tefal i Hoover.

Bosch

Odkurzacze Bosch to przede wszystkim modele workowe oraz pionowe. Te pierwsze zachęcają przystępną ceną oraz sporą liczbą wymiennych końcówek. Urządzenia pionowe oferują z kolei sporą liczbę funkcji ułatwiających sprzątanie, a ponadto wyróżniają się niewielką wagą. Jeżeli szukasz sprzętu z niemal nieograniczonym czasem pracy, mocnym i ekologicznym silnikiem oraz rozbudowanym zestawem nasadek, zwróć uwagę na odkurzacz Bosch Unlimited 8 BSS8224. Jest to bez wątpienia sprzęt najnowszej generacji!

Philips

A może zainteresują Cię odkurzacze Philips? Ten holenderski producent oferuje głównie klasyczne urządzenia workowe oraz modele pionowe, choć w jego ofercie znajdziemy również odkurzacze workowe o tradycyjnej konstrukcji, takie jak Philips FC8241/09. Dla kogo jest taki sprzęt? Przede wszystkim dla osób, które szukają urządzenia stosunkowo niedrogiego i wygodnego w obsłudze.

Tefal

Co wyróżnia odkurzacze Tefal? Przede wszystkim świetna cena! Wiele propozycji francuskiej marki jest dostępnych w przedziale cenowym poniżej 1000 zł. Mamy do wyboru urządzenia workowe, pionowe oraz roboty sprzątające. W tej ostatniej kategorii królują kompaktowe sprzęty z serii Tefal Xplorer.

Hoover

Odkurzacze Hoover to klasa sama w sobie! Kiedy w XX wieku sprzęty tego amerykańskiego przedsiębiorstwa dotarły do Europy, szybko stały się synonimem wysokiej jakości. Również i dziś Hoover nie zwalnia tempa – w ofercie marki znajdziemy nie tylko odkurzacze workowe i pionowe, ale i ręczne, takie jak model Jive SJ4000, który doskonale sprawdzi się do sprzątania w samochodzie.

Czy już wiesz, jaki model wybierzesz?

Mamy nadzieję, że udało nam się nieco rozjaśnić sytuację i już wiesz, jakie odkurzacze warto brać pod uwagę do Twojego domu lub mieszkania. Której marce AGD najlepiej będzie zaufać? Tutaj wybór należy do Ciebie – weź pod uwagę parametry i rodzaj danego sprzętu, aby podjąć dobrą decyzję. Życzymy udanych zakupów!