Technika grzewcza podlega nieustannym zmianom, ponieważ zmieniają się również wymagania użytkowników oraz przepisy prawne. Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać, aby było wygodne, estetyczne i jednocześnie oszczędne? Sprawdzamy! Decydując się na ogrzewanie podłogowe, postaw na nowoczesne i niezawodne rozwiązania. Jakie? Podpowiadamy, co jest obecnie na topie!

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego w domu niezbędny jest solidny system ogrzewania podłogowego. Dzięki temu zarówno w okresie jesiennym, jak i zimowym ciepło będzie rozchodziło się równomiernie we wszystkich pomieszczeniach.

We wnętrzach, w których znajduje się ogrzewanie podłogowe, możesz całkowicie zrezygnować z grzejników, co znacznie zmniejszy koszty inwestycji. To również wygoda i więcej miejsca w mieszkaniu, ponieważ brak kaloryferów ułatwia ustawienie mebli w pokojach.

Tego rodzaju technika grzewcza przynosi również duże oszczędności w trakcie eksploatacji. Niskotemperaturowa podłogówka pobiera stosunkowo mało energii elektrycznej lub cieplnej. Spośród dostępnych na rynku popularne są trzy opcje:

  • wodne ogrzewanie podłogowe,
  • elektryczne ogrzewanie podłogowe,
  • systemy konwektorów podłogowych.

Sprawdź grzejniki kanałowe Zehnder Terraline: https://produkty.zehnder.pl/pl/produkt/zehnder-terraline

 

 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ten rodzaj ogrzewania podłogowego nazywany jest też suchym, ponieważ odbywa się bez udziału wody, a źródłem ciepła jest prąd elektryczny. Jak działa ten system grzewczy? Cienkie elektryczne przewody są położone pod podłogą. Po włączeniu systemu, kable przekazują ciepło do posadzki, która równomiernie nagrzewa całe pomieszczenie.

Ogrzewanie podłogowe najlepiej zaplanować przed budową domu, ponieważ przewody zanurzone są w posadzce. W starych domach też można wykonać instalację, ale wiąże się to z dużo większymi kosztami.

Do ogrzewania należy również dobrać odpowiedni rodzaj podłogi. Płytki ceramiczne lub naturalny kamień bardzo dobrze przekazują ciepło. Natomiast nie powinno układać się podłogi drewnianej, ponieważ drewno jest izolatorem.

Koszt elektrycznego grzejnika podłogowego jest stosunkowo niski. Jednak barierę dla rozwoju tego systemu stanowią koszty energii. Dlatego jest ono zalecane w niewielkich, bardzo dobrze ocieplonych domach lub wyposażonych w instalację fotowoltaiczną.

Wodne ogrzewanie podłogowe

W przypadku tego rodzaju ogrzewania podłogowego stosuje się sposób układania instalacji podobny do elektrycznego. Różnica polega na tym, że zamiast kabli stosuje się rury, które najczęściej są wypełnione wodą. W Polsce jest to bardzo popularny system, który najczęściej zasilany jest kotłem na ekogroszek lub gaz, a ostatnio również pompą ciepła.

W tym układzie ważną rolę pełnią również termostaty, które regulują temperaturę w pomieszczeniach i sterują pracą kotła. Wadą wodnego ogrzewania podłogowego są wysokie koszty początkowe. Instalacja przeważnie jest montowana w nowych domach, w starych jej ułożenie może być nieopłacalne.

Systemy konwektorów podłogowych

Kolejnym rozwiązaniem są konwektory podłogowe umieszczone w specjalnych kanałach. Charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością (szczególnie w niskich temperaturach), estetyką wykonania oraz niskimi kosztami eksploatacji.

Jest to uniwersalne rozwiązanie, optymalne dla każdej instalacji centralnego ogrzewania. Nagrzewnice kanałowe mogą samodzielnie ogrzać pomieszczenie, ponieważ reagują bardzo szybko na zmiany temperatur na zewnątrz.

W przypadku tego typu ogrzewania kanałowego można ogrzać również wybrany obszar domu. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę, a grzejniki bardzo szybko zareagują na sygnał ze sterownika. Zaczną emitować ciepło niemal natychmiast z pełną mocą. Z kolei po osiągnięciu zadanej temperatury, grzejniki wyłączają się, dzięki czemu system jest oszczędny i bardzo komfortowy.

Sprawdź ofertę systemów ogrzewania podłogowego Zehnder: https://www.zehnder.pl/system-konwektorow-podlogowych-zehnder

Z reguły kanały grzewcze są umieszczone wzdłuż przeszkleń, pełniąc funkcję kurtyny ciepłego powietrza i chronią pomieszczenie przed napływem chłodu z tarasu, balkonu czy dużych witryn. Przy odpowiednim rozmieszczeniu nagrzewnic można również podzielić przestrzeń na strefy o zróżnicowanych temperaturach.

Grzejniki umieszczone w kanale podłogowym nie zabierają miejsca. Wyglądają przy tym bardzo estetycznie i pasują do różnego wystroju wnętrz. Jest to propozycja zarówno dla budownictwa mieszkalnego, jak i obiektów komercyjnych.

 
 

Postaw na innowacyjne ogrzewanie podłogowe powietrzne

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, postaw na nowoczesne i niezawodne rozwiązania. Grzejniki kanałowe Zehnder stanowią kompletny system przeznaczony dla każdego rodzaju wnętrza. Sprawdzą się zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i biurowych oraz użyteczności publicznej.

Urządzenia te wykorzystują zjawisko konwekcji, czyli unoszenia się ciepłych mas powietrza. Pozwala to na bardzo szybkie ogrzanie pomieszczeń. Modele Zehnder Terraline z konwekcją naturalną oraz Zehnder Terraline Neo z konwekcją wymuszoną są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do konkretnego wnętrza.

Producent grzejników i systemów wentylacyjnych Zehnder, znany jest z doskonałych rozwiązań. Dlatego konwektory podłogowe pracują bardzo cicho i wydajnie, zapewniając pełen komfort grzewczy. Mają przy tym bardzo estetyczny wygląd.