Niezależnie od tego, czy Twoje gospodarstwo rolne jest całkiem pokaźnych rozmiarów, czy też niewielkie – bez odpowiednio dobranego sprzętu ani rusz. Każdy rolnik musi zaopatrzyć się w kilka podstawowych maszyn rolniczych, które znacznie ułatwią mu wykonywanie jego obowiązków. Które z nich są niezbędne? Dowiesz się, czytając ten artykuł. 

Ciągnik rolniczy – podstawowa maszyna rolnicza

Trudno jest sobie wyobrazić jakiekolwiek gospodarstwo rolne bez ciągnika. Jest to maszyna, która jest niezbędna do wykonywania wszystkich podstawowych prac rolnych. Co jest jej główną zaletą? Z całą pewnością wielofunkcyjność – dzięki niej wykorzystasz dodatkowe elementy takie jak siewniki, pługi, przyczepy czy snopowiązałki. Szeroki wybór ciągników rolniczych sprawia, że bez trudu znajdziesz najlepszy model, który idealnie wpasuje się w potrzeby i charakter Twojego gospodarstwa. Wybierając go, dostosuj jego wielkość, moc i pozostałe parametry do wielkości uprawianego pola, ukształtowania terenu oraz rodzaju gleb. 

Owijarki

Owijarka bel to popularne urządzenie, które pozwala na owijanie suchych bel traw i roślin motylkowych. Z jej pomocą szybko i skutecznie pozyskasz wartościową paszę dla swoich zwierząt gospodarskich – owijanie bel zapobiega utracie wartościowych składników odżywczych. Maszyny te występują w wersji stacjonarnej oraz samozaładowczej. Pierwsze z nich wymagają ręcznego ładowania bel, drugie zaś wyposażone są w specjalny chwytak, który podnosi bele z ziemi na owijarkę. 

Przyczepy transportowe

Bez jakich jeszcze maszyn rolniczych wielu rolników nie wyobraża sobie swojej pracy na roli? Z całą pewnością są to przyczepy transportowe, które umożliwiają przewożenie rozmaitych produktów rolnych, np. plonów. Istnieją różne rodzaje przyczep, m.in. jednoosiowe, dwuosiowe, belowe, skorupowe czy budowlane. Chcesz zaopatrzyć się w którąś z nich? Zrobisz to, odwiedzając sklep internetowy sklep.agromex-az.pl, który w swoim asortymencie posiada szeroki wybór maszyn rolniczych, w tym także różnego rodzaju przyczep. 

Rozrzutniki obornika

Kolejnym niezastąpionym sprzętem rolniczym jest rozrzutnik obornika. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to służy do dystrybucji nawozu na polach uprawnych. W rolnictwie znany jest już od dawna – jednak pierwotne wersje rozrzutnika ciągnięte były przez konie, obecnie zaś wykorzystuje się do tego ciągniki. Wbrew pozorom jest to maszyna o szerokim zastosowaniu. Przydaje się nie tylko do rozrzucania obornika, lecz także torfu, kompostu czy świeżej masy roślinnej. Wykorzystuje się ją także w leśnictwie, a nawet w budownictwie.