monopoly deweloper

Monopoly to kultowa gra planszowa, którą znają niemalże wszyscy. Jej popularność jest tak duża, że doczekała się nawet różnego rodzaju tematycznych wersji. W Monopoly Deweloper nie tylko obracamy dużymi pieniędzmi, ale również inwestujemy w nieruchomości. Sprawdziliśmy, czy Monopoly Deweloper jest tak samo ciekawa i wciągająca jak jej klasyczna wersja. 
 

Zawartość gry Monopoly Deweloper


Gra Monopoly Deweloper jest spakowana w grube tekturowe pudełko. W środku znajduje się:
- plansza do gry z określonymi akcjami oraz centralnym miejscem do stawiania budynków,
- 4 pionki w różnych kształtach (gumowa kaczuszka, kot, pingwin oraz tyranozaur), po jednym dla każdego gracza,
- 16 kart własności,
- 20 kart szansa,
- 2 karty Premia Dewelopera,
- 80 kart żetonów zasobów,
- 48 plastikowych modułów do budowy budynków w 4 różnych kolorach,
- 1 plastikowy penthouse, który kończy rozgrywkę,
- 2 kostki do gry,  
- zestaw banknotów w różnych nominałach,
- tacka na banknoty,
- tacka na zasoby,
- 4 karty pomocy, podpowiadających jakie akcje należy wykonać, gdy wyrzuci się 6, każdy gracz otrzymuje po 1 karcie,
- instrukcja do gry. 
 

Jak grać w Monopoly Deweloper?

1. Rozkładamy planszę do gry na dużym stole wraz z potrzebnymi elementami, tak aby każdy miał do niej łatwy dostęp. W jednej tacce umieszczamy pieniądze w drugiej zasoby, które kształtem przypominają żetony. 2 karty Premia Dewelopera umieszczamy obok planszy. Zdobędzie je ten, kto wybuduje jak najwięcej budynków obok siebie oraz ten, kto będzie miał najwięcej pieniędzy na koniec gry.

2. Każdy gracz wybiera po 1 pionku. Może wybrać gumową kaczuszkę, kota, pingwina czy tyranozaura.

3. Każdemu wydawana jest karta pomocy, w zależności od wcześniej wybranego pionka.

4. Każdy otrzymuje po 4 zasoby, które są określone w karcie pomocy dla każdego pionka. I tak gracz z gumową kaczuszką będzie musiał pobrać 4 żetony przedstawiające łodzie, a gracz kot 4 żetony dźwigu.

5. Każdy gracz otrzymuje również po 12 plastikowych modułów do budowy budynków. Gracz gumowa kaczuszka otrzymuje tylko żółte, kot tylko fioletowe, tyranozaur zielone a pingwin czerwone.

6. Na koniec wydawane są banknoty. Na jednego gracz przysługuje – 800 w walucie Monopoly. 
 

7. Gdy już wszystko gotowe zaczynamy! Pionki wędrują na pole start. Jeden z graczy rozpoczyna grę, rzucając dwiema kostkami. Gracz porusza się o taką liczbę pól, jak wypadnie na kostkach i wykonuje polecenie związane z danym polem.

Na planszy są różne rodzaje pól np.:
- nieruchomości
- pola zasobów
- szansa
- pole kradzieży zasobów
- idź do więzienia.

Jeśli staniecie na polu nieruchomości:
- i nie ma ona swojego właściciela, możecie ją kupić za podaną kwotę na planszy, którą wpłaca się do banku. Jeśli nie chcecie kupować, nieruchomość trafia ona na licytację i każdy gracz może ją wylicytować. Oczywiście wygrywa ten, kto da więcej.

- Jeśli gracz stanie na nieruchomości, która ma już właściciela, musi płacić czynsz wskazany na karcie własności.

- Może się okazać, że gracz wyrzuci liczbę, która uprawia wszystkich graczy do pobierania zasobów. I tak gdy znajdzie się na ulicy Konopnickiej, bo wyrzuci 12, wszyscy gracze pobierają po 2 zasady – 2 żetony koparkę.

Jeśli staniecie na polu zasobów:
- oczywiście gracz, który stoi na danym polu, pobiera wskazaną na planszy daną liczbę zasobów.

Jeśli staniecie na polu szansa:
- musicie zastosować się do polecenia na karcie.

Jeśli staniecie na polu kradzieży zasobów:
- wybieracie jednego gracza i zabieracie mu jeden zasób.

Gdy dostaniecie się do więzienia, możecie się z niego wydostać: płacąc kaucję, wyrzucając zdublowane liczby (np. 2 × 3) lub korzystając z karty szansa, jeśli ją macie.

Na karcie pomocy każdy gracz ma informację, ile i jakich zasobów może użyć do budowy danej nieruchomości. Na koniec zliczacie punkty, aby określić, kto wygrał i otrzyma dodatkowe karty.
 

Podsumowanie recenzji Monopoly Deweloper

Monopoly Deweloper to gra, która zachwyca możliwościami zabawy. Pozwala świetnie się bawić zarówno dzieciom, jak i dorosłym.  Zasady gry nie są specjalnie skomplikowane i zrozumiałe już dla 7-letnich dzieci. Moja córka świetnie poradziła sobie z grą. Już wcześniej graliśmy w podobną grę opartą na pieniądzach i zakupach. Bardzo lubimy tego typu gry towarzyskie. Oczywiście na początku trzeba kierować graczami, zwłaszcza jeśli chodzi o poszczególne akcje. Potem gdy dojdzie się do wprawy, gra nie sprawia najmniejszych trudności i daje bardzo dużo satysfakcji. Do zestawu mamy dołączoną instrukcję gry. Można również obejrzeć film instruktażowy na stronie producenta. Dzięki kostkom mamy w grze tak pożądany element losowości, tak więc za każdym razem rozgrywka wygląda zupełnie inaczej. Można również dowolnie wybierać pionki, które stwarzają inne możliwości zbierania zasobów. Gra Monolopy Deweloper to po części również gra strategiczna. Musimy przecież zadecydować, czy będziemy kupować określoną nieruchomość, a także jak wykorzystamy zebrane zasoby. Jeśli szukacie planszówki na długie wieczory, która zainteresuje wszystkich, z czystym sumieniem polecamy grę Monopoly Deweloper.
 
Monopoly Builder

 
 
 
 
 #materiałsponsorowany