Minimalistyczny styl życia kusi coraz więcej osób w różnym wieku. Nadmiar przedmiotów i sprzętów często okazuje się kulą u nogi, a dom wypełniony meblami wcale nie jest oznaką wysokiego statusu społecznego. Minimalistyczne, łatwe w utrzymaniu wnętrza inspirują do tworzenia wielofunkcyjnych, kompaktowych przestrzeni nawiązujących do idei „maszyny do mieszkania”. Jak urządzić salon w minimalistycznym wnętrzu? Wielu projektantów sięga po nowoczesne narożniki z funkcją spania. Sprawdź, jak je zaaranżować.

Wielofunkcyjność przede wszystkim. Narożnik minimalisty

Minimaliści często świadomie ograniczają swoją przestrzeń do życia, by zaoszczędzić na kosztach utrzymania i nie poświęcać wiele czasu na sprzątanie. Dlatego meble, które staną w takim mieszkaniu, muszą być wielofunkcyjne – jak narożnik z funkcją spania codziennego, który za dnia jest kanapą, a w nocy zmienia się w wygodne łóżko dla jednej lub dwóch osób. Taki mebel wypoczynkowy może też pełnić funkcję dodatkowego posłania dla gości, jeśli właściciel mieszkania preferuje osobną sypialnię.

Szukając narożnika do domu minimalisty, skup się na wygodnym mechanizmie rozkładania i pojemnej skrzyni na pościel, w której przechowasz również na przykład ubrania sezonowe albo sprzęt sportowy. Funkcja rozkładania pomoże Ci też ustalić, jak ustawić narożnik w salonie – zadbaj o wygodne ścielenie rozłożonego łóżka i odpowiednią ilość miejsca przed rogówką. Narożnik powinien stanąć z dala od głównego oświetlenia sufitowego, które mogłoby razić w oczy osoby leżące na materacu. Nie zapomnij więc o lampie bocznej lub kinkiecie – sprawdzą się idealnie, gdy przyjdzie czas na wieczorną lekturę albo po prostu zapragniesz stworzyć we wnętrzu bardziej przytulny klimat.

Kolory narożnika w domu minimalisty – tylko czerń i biel?

Wielu z nas podświadomie łączy styl minimalistyczny z surowością czerni, bieli i szarości, ale czy słusznie? Dom minimalisty może być pełen kolorów i wzorów, a barwny narożnik to świetna recepta na niebanalne, przykuwające uwagę wnętrze. Paleta kolorów idealnych na tapicerkę narożnika jest naprawdę szeroka i tylko od Ciebie zależy, jaki odcień wybierzesz.

Turkus, granat, błękit i żółć mogą stać się elementami wielobarwnego, ale spójnego wnętrza, z kolei szalony oranż, fuksja czy czerwień będą wyglądały świetnie, grając pierwsze skrzypce w pomieszczeniu utrzymanym w neutralnej kolorystyce. Jeśli wolisz bardziej spokojne odcienie, nie wahaj się sięgnąć po klasyki, takie jak szarość czy beż. Pamiętaj jednak, że warto je urozmaicić dodatkami, na przykład wzorzystymi poduszkami.

Szeroki wybór narożników i pasujących do nich tekstyliów i ozdób znajdziesz w Salonach Agata.

Narożnik dla minimalisty: jaką linię mebla wybrać?

Współczesne narożniki cechują się prostą, lekką konstrukcją i oszczędnym fasonem. Projektanci często sięgają po geometryczne kształty – prostokąta czy kwadratu – a do nich dobierają proste elementy wykańczające mebel wypoczynkowy, takie jak nóżki czy podłokietniki. Wiele modeli narożników wraca też do stylistyki z lat 50. i 60.

Taka linia narożnika idealnie zgra się z minimalistycznym wyposażeniem mieszkania lub domu i podkreśli piękno każdego przedmiotu – w przypadku minimalistów zwykle nie jest ich wiele, więc tym bardziej warto je wyeksponować. Natomiast narożnik o prostym kształcie nawiąże do klasycznych projektów sprzed dekad, które dziś wracają do łask. Współczesny, minimalistyczny narożnik będzie spójny z aranżacją surowego wnętrza i sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż kanapa sprzed kilkunastu lat, której wygląd mocno się przeterminował.