Rummikub to logiczna gra towarzyska oparta na różnych kombinacjach liczbowych. Gra występuje pod różnymi nazwami, takimi jak: Rummikub, Rummy czy Rack-Rummy. Czy warto ją kupić? Jakie są zasady gry w Rummikub? Kto może grać w grę? Sprawdźmy.
 

Zawartość gry Rummikub

W tekturowym pudełku znajdziemy:
- 104 plastikowe kostki z numerami od 1 do 13 w kolorze czarnym, niebieskim, czerwonym oraz pomarańczowym,
- 2 plastikowe kostki z jokerami, które zastępują każdy dowolny numer w grze,
- 4 podstawki do płytek do samodzielnego złożenia,
- instrukcję graficzną z omówieniem zasad gry.

Jak grać w Rummikub?

Gry towarzyskie charakteryzują się pewnymi elementami rywalizacji. Tak jest również w przypadku Rummikub. Gracze rywalizują ze sobą o to, kto wyłoży jak największą liczbę kostek z otrzymanej puli. Każdy gracz otrzymuję po 14 płytek, które układa na swojej tabliczce. Na początku jednak zanim zaczniemy gry, warto poznać pojęcie grupy oraz serii. Grupa to układ trzech bądź czterech kostek w różnych kolorach o tym samym numerze. Seria to układ trzech bądź większej liczby kostek z kolejnymi numerami w tym samym kolorze. 
 

Grę rozpoczyna się w momencie gdy suma liczb na płytkach wynosi 30. Jeśli jest mniejsza, trzeba dobrać kolejną płytkę. Do gry dochodzą również manipulacje. W instrukcji są podane przykładowe rozgrywki i ruchy, jakie może wykonać gracz. Dzięki temu, że można rozdzielać kostki i tworzyć nowe kombinacje gra zyskuje sporą losowość. Oczywiście poznanie kombinacji wymaga kilku rozgrywek.

Podsumowanie gry Rummikub

Gra dedykowana jest powyżej 7 roku życia, ale zasady są dość proste, że już młodsze dzieci z powodzeniem sobie z nią poradzą. Można wykorzystać ją jako wprowadzenie do matematyki. Uczy nazw cyfr arabskich, ciągu liczb czy kolorów. Wymaga również sumowania i liczenia do 30. Zwycięzcą zostaje gracz, który po zakończeniu gry ma najmniejszą sumę liczb pozostałych kostek. Kostki są plastikowe, więc mamy gwarancję, że się tak szybko nie zniszczą. Podobnie jak podstawki do gry.

Instrukcja jest dość czytelna. Całość zestawu z łatwością można złożyć z powrotem do pudełka. Nawet podstawki do kostek. Osobiście brakuje mi jakiegoś organizera lub woreczka na kostki, aby te nie przewracały się wewnątrz pudełka. Taki woreczek możemy dokupić sobie do gry nawet z logo.

Jedno jest pewne, Rummikub to idealna gra rodzinna na niedzielne popołudnia dla wszystkich miłośników prostych i klasycznych gier, którą zdecydowanie warto mieć w swojej kolekcji.