Nie da się ukryć, że aranżacje w stylu industrialnym od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Warto podkreślić, że styl ten często wykorzystywany jest nie tylko w celu aranżacji domu czy mieszkania, ale także pomieszczeń biurowych. Jeśli miałoby się określić styl industrialny jednym słowem, to na pewno byłby to minimalizm. Jak zatem można się domyślić, wybór mebli nie może być tu przypadkowy. Warto zatem wiedzieć, na jaki rodzaj mebli postawić planując aranżację pomieszczeń właśnie w stylu industrialnym.

Styl industrialny - jak to się zaczęło?

Przede wszystkim podkreślić trzeba, że styl industrialny ma naprawdę bogatą historię. O jego początkach można już mówić w przypadku lat 50. ubiegłego wieku. To właśnie bowiem w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się okres dość dużej recesji. Był to czas upadków wielu przedsiębiorstw i zakładów pracy. Pozostawione budynki przemysłowe szybko przejmować zaczęli artyści, którzy zaczęli wykorzystywać je na swoje własne potrzeby. Opustoszałe budynki zaczęły służyć do tworzenia w nich pracowni artystycznych i organizacji różnego rodzaju wystaw. Co ważne, wspomniani artyści także w nich mieszkali. Wraz z upływem czasu wnętrza industrialne zaczęły stawać się coraz bardziej funkcjonalnymi przestrzeniami mieszkalnymi. Jeśli chodzi o Polskę, to styl ten przybył do naszego kraju w latach 90. ubiegłego wieku. Dziś cieszy się bardzo dużą popularnością, co widać choćby po tym, jak wiele projektów wnętrz w Krakowie jest tworzonych właśnie w oparciu o ten styl.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Charakteryzując styl industrialny, na pewno w pierwszej kolejności uwagę zwrócić należy na kwestię wolnej przestrzeni. Oznacza to, że wnętrza zaaranżowane w tym stylu cechować powinny się dość rozległymi przestrzeniami oraz wysokimi sufitami. Styl industrialny bardzo często zakłada także łączenie kilku pomieszczeń w jedno. Jedną z głównych cech charakterystycznych stylu industrialnego jest również wykorzystywanie surowych materiałów. Dobrym przykładem mogą być tu choćby metalowe meble, które znakomicie sprawdzają się w salonie. Projektowanie wnętrz w Krakowie zakłada także wykorzystanie takich materiałów jak szkło, beton, a czasem także i drewno. Wspomnieć trzeba jeszcze o kolorystyce w stylu industrialnym. W tym przypadku dominuje przede wszystkim biel, szarość oraz beż. Często stosowne są tu również kolorystyczne kontrasty.

Estetyczne i praktyczne meble w stylu industrialnym, czyli jakie?

Jak wspomniano na początku, w aranżacji industrialnej meble w żadnym wypadku nie mogą być wybierane w sposób przypadkowy. Powinny wyróżniać się oryginalnością i autentycznością. Wskazano wcześniej na meble metalowe, które znakomicie sprawdzają się choćby w salonie. Oczywiście poza samym wyglądem równie ważna jest także funkcjonalność mebli. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem wybór praktycznych regałów i komód, w których bez problemu pomieścić będzie można wszystkie niezbędne przedmioty. Wybierając konkretne modele mebli, pamiętać trzeba, że w stylu industrialnym powinny być to meble masywne i o geometrycznych kształtach. Warto tu dodać, że takie meble znakomicie otwierają optycznie przestrzeń. Dlatego aranżacje wnętrz w Krakowie w stylu industrialnym zawsze zakładają wykorzystanie właśnie takich mebli.

Jakie industrialne dodatki zastosować?

Wspomniano, że styl industrialny kojarzy się z minimalizmem. To prawda, ale nie oznacza to wcale, że takie wnętrza nie mogą być przytulne. Jest wręcz przeciwnie. Industrialna architektura wnętrz w Krakowie zakłada bowiem wykorzystanie odpowiednich dodatków. Istotne jest jednak, aby z dodatkami nie przesadzić. Wybierając je, postawić trzeba przede wszystkim na rozwagę i umiar. Jakie zatem dodatki sprawdzą się w industrialnych wnętrzach? Na pewno będą to różnego rodzaju dodatki wykonane z takich materiałów jak metal, beton, drewno. Dość popularne są dodatki wykonane z drutu. Wśród takich dodatków wyróżnić można choćby metalowe lub drewniane koszyki, które nie tylko będą się estetycznie prezentować, ale również będą miały praktyczne zastosowanie.

Jakich błędów nie popełniać aranżując wnętrza w stylu industrialnym?

Choć styl industrialny jest dość często wykorzystywany w aranżacji wnętrz, to zauważyć jednak trzeba, że wiele osób popełnia mniejsze lub większe błędy, urządzając w ten sposób swoje mieszkanie, dom, czy biuro. Jednym z takich błędów jest stosowanie zbyt pstrokatych kolorów. W stylu industrialnym, a w szczególności w przypadku wyboru mebli, bardzo ważne jest, aby stawiać na monochromatyczną paletę barw. Innym błędem jest stosowanie zbyt krzykliwych wzorów. Tego również należy unikać. Jeśli zaś chodzi o zdobienia mebli, to powinny być one subtelne i delikatne. Jak uniknąć takich błędów? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dekoratora wnętrz w Krakowie. Doświadczony projektant pomoże w aranżacji wnętrz na każdym jej etapie. Od przygotowania projektu, przez wybór mebli, po finalne urządzenie domu lub mieszkania. Planując zatem aranżacje swoich wnętrz, warto choćby zapoznać się z ofertą dostępną na stronie https://marengo-architektura.com/. Skorzystanie z usług profesjonalnego architekta to gwarancja zadowolenia.