Dynia jest to smaczna, zdrowa, a równocześnie efektowna roślina (w Polsce traktowana jest jako warzywo, choć w rzeczywistości jest owocem), która kojarzy się nam z jesienią. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian dyni. Część z nich uprawiana jest w celach ozdobnych i użytkowych, część wyłącznie jako rośliny ozdobne. Zanim posadzimy dynię w przydomowym ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się na jej temat jak najwięcej.

Ważne informacje na temat dyni

Dynie to wywodząca się z Ameryki jednoroczna roślina, którą zalicza się do rodziny dyniowatych. Jest ona najbliżej spokrewniona z arbuzem, tykwą czy tryskawcem. Rośliny te uprawiane są dla dużych, często dekoracyjnych jagód (największe owoce mogą osiągać nawet 1000 kilogramów). Wiele z nich nadaje się do spożycia i zawiera cennych substancji odżywczych. Miąższ dyni dostarcza nam witamin z grupy B, karotenoidów, witamin A, C, K, E. Dynia jest źródłem cennego potasu, wapnia, żelaza, cynku, magnezu i fosforu. Polscy ogrodnicy najchętniej sadzą w ogrodach dynię piżmową, dynię zwyczajną i dynię olbrzymią. Jako, że dynie wykształcają nie tylko duże owce, ale i długie, płożące łodygi, potrzebują dużo przestrzeni do rozwoju. Z całą pewnością nie są one dobrym wyborem do małego ogrodu. Zbiory dyni rozpoczynają się zazwyczaj pod koniec sierpnia i mogą trwać aż do końca października. Zbiory można rozpoczynać w momencie, kiedy łodyga rośliny stanie się zdrewniała (a przy pukaniu w jagodę usłyszymy charakterystyczny „pusty” dźwięk). Z miąższu dyni można przygotowywać zupy, marynaty czy marmolady. Nasiona często wykorzystywane są do produkcji wypieków i słodyczy.

Jak uprawiać dynię w polskim ogrodzie?

Dynie to rośliny wywodzące się z bardzo ciepłego klimatu, co sprawia, że mają duże wymagania termiczne (idealna temperatura do prawidłowego wzrostu dyni to 25 stopni Celsjusza, roślina nie toleruje temperatury poniżej 8 stopni Celsjusza). Z tego względu wielu ogrodników decyduje się uprawiać je z rozsady lub pod osłonami.

Dynię sadzimy na stanowiskach ciepłych, słonecznych, chronionych przed silnymi wiatrami. Roślina ta nadaje się wyłącznie do ogrodów dużych, gdyż ma tendencje do intensywnego rozrastania się.

Odpowiednia dla tej rośliny gleba musi być zasobna w składniki odżywcze (szczególnie ważne jest, żeby zawierała dużo azotu), przewiewna i przepuszczalna, o pH zbliżonym do obojętnego, szybko nagrzewająca się.

Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi, o które musimy zadbać podczas uprawy dyni są: regularne nawadnianie, spulchnianie gleby, usuwanie chwastów (jest to szczególnie ważne w początkowej fazie wzrostu rośliny), a także nawożenie.

Pamiętajmy, że dyni nie powinno się sadzić na stanowiskach, gdzie w poprzednich sezonach rosły rośliny wchodzące w skład rodziny dyniowatych.

Jak wybrać wysokogatunkowe nasiona dyni?

Zanim kupimy nasiona dyni, powinniśmy zadać sobie pytanie o cel uprawy. Gdy zależy nam wyłącznie na wyglądzie rośliny, najlepiej sprawdzą się dynie ozdobne. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać dynię w kuchni, zwróćmy uwagę na takie odmiany jak piżmowa, hokkaido, muszkatołowa czy makaronowa.

Zamów nasiona dyni marki W.Legutko w promocyjnej cenie

Zdecydowanie dobrą decyzją jest kupowanie nasion dyni wyłącznie od renomowanych producentów. Pamiętajmy, że opakowanie nasion musi być szczelne, dokładne opisane, a także posiadać aktualny termin przydatności do użycia. Nasiona dyni należy wykorzystać jak najszybciej, a kiedy to niemożliwe – przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Unikajmy kupowania nasion na wagę, a także nasion niepewnego pochodzenia.