Drzwi pasywne są coraz popularniejsze w Polsce. Dzięki ich zastosowaniu można oszczędzać energię, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Jednak przed zakupem drzwi pasywnych warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego wyboru.

Izolacyjność termiczna

Jedną z najważniejszych cech drzwi pasywnych jest ich izolacyjność termiczna. Powinna ona być na bardzo wysokim poziomie, aby drzwi skutecznie chroniły przed utratą ciepła. Izolacyjność termiczna drzwi pasywnych określana jest wartością U, która mówi o tym, jak dobrze drzwi izolują. Im mniejsza wartość U, tym lepsza izolacyjność. Dobrej jakości drzwi pasywne powinny mieć wartość U poniżej 1,0 W/m²K.

Materiał i konstrukcja

Materiał, z którego wykonane są drzwi pasywne, oraz ich konstrukcja również mają duże znaczenie dla izolacyjności termicznej. W produkcji drzwi pasywnych stosuje się różne materiały, takie jak drewno, PCV, aluminium czy drewno-aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Drewno jest naturalnym materiałem, który zapewnia dobrą izolację termiczną, ale wymaga regularnego konserwowania. PCV jest łatwe w utrzymaniu czystości, ale nie jest tak wytrzymałe jak aluminium. Aluminium jest bardzo trwałe i nie wymaga konserwacji, ale jest droższe od innych materiałów. Konstrukcja drzwi pasywnych powinna być solidna i stabilna, aby zapewnić dobrą izolację termiczną.

Wielkość i kształt

Wielkość i kształt drzwi pasywnych również mają wpływ na ich izolacyjność termiczną. Im większe drzwi, tym trudniej zapewnić im wysoką izolacyjność termiczną. Dlatego też drzwi pasywne powinny być wykonane z możliwie najmniejszej ilości szkła, a ich konstrukcja powinna być stabilna. Kształt drzwi pasywnych także ma znaczenie. Najlepiej sprawdzają się drzwi proste, bez ozdób i załamań, które nie wpływają negatywnie na izolacyjność termiczną.

Okucia i zamki

Ważnym elementem drzwi pasywnych są również okucia i zamki, które powinny spełniać wysokie normy bezpieczeństwa. W zależności od preferencji oraz potrzeb, można wybierać spośród różnych rodzajów zamków, takich jak na przykład elektromagnetyczne, kodowe czy też z czytnikiem linii papilarnych. Ważne, aby zamki te były certyfikowane i spełniały wymagane normy bezpieczeństwa, takie jak np. klasa odporności na włamanie. Dobrej jakości zamki i okucia to gwarancja bezpieczeństwa domowników oraz ich mienia.

Ostatecznie, wybór drzwi pasywnych powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i oczekiwań inwestora. Przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z ekspertami, którzy pomogą w doborze odpowiedniego modelu i dostosowaniu go do konkretnych wymagań.

Konserwacja drzwi pasywnych

Warto jednak pamiętać, że drzwi pasywne to inwestycja na lata, która wymaga odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Należy regularnie kontrolować stan uszczelek oraz okuć, aby uniknąć utraty izolacyjności. Ponadto, powinny być one instalowane przez specjalistów, którzy zapewnią prawidłowe wykonanie prac montażowych i unikną ewentualnych późniejszych problemów.

Podsumowując, drzwi pasywne to innowacyjne rozwiązanie, które oferuje szereg zalet dla domów i budynków energooszczędnych. Ich wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna, trwałość oraz nowoczesny design sprawiają, że są one coraz częściej wybierane przez inwestorów. Jednakże, przed podjęciem decyzji o zakupie drzwi pasywnych, warto dokładnie zastanowić się nad ich zaletami i wadami, a także wybrać renomowanego producenta oraz profesjonalnego instalatora.