7 Cudów Świata Pojedynek to gra dedykowana tylko dla 2 graczy. Jest pewną wariacją bestsellerowej gry 7 Cudów Świata. Rozgrywkę wygrywa ten, kto osiągnie dominację militarną, naukową bądź zwycięstwo cywilizacyjne. Mamy więc kilka dróg wiodących do zwycięstwa. 
 

Zawartość pudełka: 

 • plansza do gry
 • 66 kart Epok
 • 12 kart Cudów
 • 7 kart Gildii
 • 4 znaczniki militarne
 • 10 żetonów postępu
 • 1 pion konfliktu
 • 31 monet o różnej wartości
 • rozbudowana instrukcja
 • 1 podsumowanie zasad gry
 • 1 notes punktacji 

Zasady rozgrywki

Zanim rozpoczniemy grę, musimy odpowiednio ułożyć kart według podanego w instrukcji wzoru. Uczestnicy rozgrywki dobierają karty, ale tylko te, które nie są przykrywane przez inne karty. Dobierając jedną z nich, kolejno odkrywane są następne, które może wykorzystać przeciwnik. Gracze rywalizują ze sobą o karty rozmaitych budowli, budując swoją cywilizację. Rozgrywka polega na pewnej rywalizacji, karty dobiera się, aby zapewniły jak najwięcej korzyści. Można też próbować blokować dostępność poszczególnych kart przeciwnikowi. W grze istotny jest również kolor kart. Czerwone karty gracze przesuwają znacznik konfliktu w stronę przeciwnika. Gdy znacznik dotrze do jego stolicy, oznacza to wygraną rozgrywkę. Ważne jest również zdobywanie żetonów. Zielone karty naukowe pozwalają na kupowanie żetonów rozwoju, dzięki którym gracz powiększa swoją cywilizację. Karty żółte z kolei powiązane są z monetami i nabywaniem surowców. W grze są też kar niebieski – kulturowe. To jednak nie wszystko, prawdziwą atrakcją są karty z cudami świata. Każdy z graczy rozpoczyna grę z 4 wybranymi przez siebie cudami świata. 


Recenzja

7 Cudów Świata to gra tematyczna o zupełnie innej mechanice od gier, w które graliśmy dotychczas. Takie gry planszowe wprowadzają nas w zupełnie inny świat i epokę. Co więcej, jest dedykowana tylko dwóm osobom. To oczywiście wcale nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć dwie drużyny i grać razem. Gra urzeka przepięknymi grafikami, zarówno samych kart, jak i kart cudów. Na samym początku trzeba zapoznać się z dość rozbudowaną instrukcją do gry z ponad 20 ilustrowanym stron. Całe szczęście w pudełku znajduje się również karta z podsumowaniem zasad oraz wskazówką, jaka rozkładać karty w poszczególnych epokach, co znacznie ułatwia rozgrywkę. Podczas rozgrywki gracze wybierają jedną z dostępnych kart i używają jej na 1 z 3 możliwych sposobów. Można wznosić budowlę, odrzucić kratę czy budować cud. Sama mechanika tury nie jest więc zbyt skomplikowana. I tak przechodzimy kolejno przez III epoki. Co zaskakuje najbardziej, to w tej grze nie ma jednej drogi do zwycięstwa. Można wygrać punktami po zakończeniu 3 ery, ale również można dojść do wygranej poprzez dominację militarną czy też naukową.
 
 #materiałsponsorowany