System grzewczy zamontowany w danym gospodarstwie powinien być efektywny i ekonomiczny. Obecnie jednak okazuje się, że grzanie naszego domu powinno być także ekologiczne. Wiele osób musiało pożegnać się z przysłowiowymi "kopciuchami" i zainwestować w nowy kocioł grzewczy. Często wyborem były i są piece na ekogroszek. Jednak na jakiej zasadzie one działają?

Czy można samodzielnie zamontować kocioł na pellet?

Z racji tego, że kotły na pellet pozwalają na wygenerowanie oszczędności, a jednocześnie gwarantują wysoką efektywność grzewczą, decyduje się na nie coraz to więcej osób. Jednocześnie biorąc pod uwagę fakt, że już sam zakup takiego urządzenia może być dla nas jednym z większych wydatków, wówczas chcemy nieco zaoszczędzić na jego montażu. Czy więc można się zabrać za niego samodzielnie? Otóż kotły na pellet można zainstalować na "własną rękę", jednak warto sobie również zadać pytanie, czy będzie to opłacalne? Proces montowania kotła jest skomplikowany, a także wymaga uwzględnienia kluczowych czynników, które przełożą się później na sprawną pracę całego urządzenia. Trzeba więc w tym momencie jasno podkreślić, że montaż każdego urządzenia grzewczego powinien być przeprowadzony przez specjalistów. To oni posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz narzędzia, by zająć się montażem kotła na pellet. Co więcej, zadbają oni także o wszelakie względy bezpieczeństwa, które stają się kluczowe dla domowników.

Wybór lokalizacji - pierwszy etap montażu kotła na pellet

Montaż kotła na pellet zawsze rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej lokalizacji. Ciekawostką może być to, że wymogi przestrzenne do zamontowania kotła na pellet zostały również określone w ustawach prawnych. Uwzględniają one wytyczne, których należy się trzymać, by zamontowany kocioł nie zagrażał naszemu bezpieczeństwu i gwarantował nam wysoki komfort użytkowania. Zaleca się więc montowanie kotła na pellet w centralnym układzie do ogrzewanych pomieszczeń. Nie można również zapomnieć o tym, że na podłodze - w formie dodatkowego zabezpieczenia - powinien znaleźć niepalny materiał lub blaha o odpowiedniej grubości. Specjalne wytyczne obowiązują również w odniesieniu do przestrzeni wokół kotła. Warto pamiętać, że:

  • odległość boku kotła od ściany musi być równa co najmniej 100 centymetrów;
  • przestrzeń między przodem kotła na przeciwległą ścianą musi wynosić co najmniej 200 centymetrów;
  • zalecana wysokość pomieszczenia w którym ma zostać zamontowany kocioł na pellet to 220 centymetrów.

Jak więc widać, jeszcze zanim rozpoczęty zostanie właściwy montaż urządzenia grzewczego, zachodzi potrzeba wyboru odpowiedniego miejsca na jego ustawienie.

Właściwy montaż kotła na pellet - jak on przebiega?

Właściwy montaż kotłów na pellet rozpoczyna się od wykonania odpowiednich przyłączeń. W pierwszej kolejności muszą zostać podłączone przewody dymowe i do całej instalacji grzewczej. Dopiero w następnej kolejności przystępuje się do montażu sterowników i pozostałych elementów - w tym także systemu odpowietrzania. Specjaliści zwykle na sam koniec wykonują rozruch i sprawdzają, czy cały kocioł i podłączenia są szczelne i działają zgodnie z określonymi standardami. Dopiero wtedy kocioł może zostać oddany do użytku i będzie skutecznie dbał o nasz komfort cieplny. Profesjonaliści zwykle wykonują swoje obowiązki dość szybko i sprawnie, a także bez większego bałaganu, co jest kolejnym powodem, dla którego warto skorzystać z ich usług przy montażu kotła na pellet.