Sypialnia, dla wielu nas jest to główne pomieszczenie w domu. To właśnie w niej wypoczywamy po całym dniu, dlatego warto zadbać, aby była ona odpowiednio zaaranżowana. W ostatnim czasie popularność zdobywają aranżacje minimalistyczne. Jeśli szukasz odpowiedniej pościeli do stylu minimalistycznego, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, dowiesz się z niego jaka pościel będzie pasowała do tego typu pomieszczeń.

Pościel minimalistyczna – jaki rodzaj wybrać?

Minimalizm w pomieszczeniu charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością. Unika się w nim przepychu, ogromu kolorów oraz dodatków. Taki styl może się wydawać nieco surowy i prosty, ma jednak coraz więcej zwolenników. W sypialni głównym elementem jest łóżko i komplet pościeli, powinny one współgrać z pozostałymi elementami w sypialni, dlatego, jeśli postawiłaś na minimalizm, odpowiednia będzie pościel jednokolorowa. Taki produkt nie jest krzykliwy, nie posiada wzorów, mimo to jeśli będzie odpowiednio dobrany pod względem koloru i faktury tkaniny, podkreśli elegancki design pomieszczenia.

Jaki kolor pościeli pasuje do sypialni minimalistycznej?

W stylu minimalistycznym głównymi barwami się odcienie bieli, kremu lub beżu. Jasne kolory są podstawą minimalizmu, wykorzystuje się je do malowania ścian, nadają się również jako kolor mebli. Możesz postawić na monochromatyczność i wybrać pościel w podobnym kolorze do całości pomieszczenia. Aby przełamać, monotonię jednej barwy, wybierz dodatek w innym kolorze, takim dodatkiem jest oczywiście pościel, np. czarna lub czerwona pościel do białych ścian. Unikaj zbyt wielu dodatków w mocnych kolorach, pamiętaj, że minimalizm opiera się na neutralnych kolorach i to one powinny mieć pierwszeństwo.

Jaką pościel wybrać – materiał.

Pościel jednokolorowa może być wykonana z wielu różnych materiałów. Do najbardziej popularnych zalicza się komplety wykonane z bawełny. Może to być zwykła pościel bawełniana, ale z tego rodzaju materiały wykonuje się również pościel z kory, satyny bawełnianej, jersey lub frotte.

Wyżej wymienione rodzaje pościeli różnią się między sobą detalami, mają jednak jedną wspólną cechę – naturalny bawełniany materiał, który ma wiele pozytywnych cech. Np.:

  • Jest przewiewny;
  • Wykazuje właściwości higroskopijne;
  • Reguluje poziom ciepła;
  • Nie podrażnia skóry;
  • Nie uczula.

Co oprócz pościeli kupić do sypialni?

Produktem, którego oprócz pościeli nie może zabraknąć w sypialni, jest prześcieradło. Wybierając je, kieruj się podobnymi wytycznymi co podczas zakupu pościeli. Jego kolor powinien współgrać z kolorem pościeli. Na rynku prześcieradła wykonywane są z tych samych materiałów co pościel, więc bez problemu znajdziesz takie, aby pasowało zarówno pod względem koloru, jak i rodzaju tkaniny.

Szukając prześcieradła, zwróć uwagę na jego rozmiar, w przypadku wersji z gumką nie ma problemu, wystarczy, że zmierzysz wymiar materaca i do niego dobierzesz prześcieradło. Np. do materaca 120x200 kup prześcieradło z gumką 120x200, będzie miało nadmiar materiału, który uwzględnia wysokość materaca – około 20 cm.

Prześcieradła tradycyjne kup większe niż materac, do jego wymiarów dolicz po 20 cm z każdej strony (wysokość materaca) oraz dodatkowe 5-10 cm na zakładkę, aby założyć materiał pod materac.