Gdy konstrukcja dachu jest już gotowa, każdy z właścicieli staje przed wyborem okien dachowych, które są ważnym aspektem inwestycji. Dziś dostęp do materiałów jest nieograniczony, co z pewnością nie ułatwia zadania. Okna dachowe można kupić w różnych modelach i wariantach konstrukcyjnych. Jesteśmy w stanie je łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb i stylów architektonicznych, pod warunkiem, że będzie to przemyślana decyzja.

Zalety okien dachowych

Odpowiednio oświetlone wnętrze wpływa zarówno na komfort, jak i samopoczucie przebywających w nim osób. Okna dachowe są najbardziej wydajnym sposobem doświetlenia poddasza. Pozwalają również na dowolną aranżację przestrzeni poddasza. Okna dachowe mogą być wyposażone w dodatkowe elementy chroniące je przed wszelkiego rodzaju uciążliwymi owadami (muchami, komarami czy pszczołami), a także promieniami słonecznymi. Oprócz samego okna dostępne są również akcesoria montażowe, które nie tylko umożliwiają prawidłowy montaż, ale również zapewniają dodatkową izolację. Okna dachowe mogą być montowane na różnych rodzajach dachów, w tym na dachach skośnych, płaskich i zielonych. Są one instalowane bezpośrednio między krokwiami dachu, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien dachowych

Nowoczesność

Nowoczesne okna dachowe są idealnym rozwiązaniem dla właścicieli domów, ponieważ zapewniają właściwy dostęp światła do wnętrza oraz odpowiednią wentylację poddasza. Ponadto montaż okien na dachach jest opcją o wiele tańszą i mniej pracochłonną niż budowa tradycyjnych lukarn. Okna dachowe zmieniają się, dlatego warto postawić na modele najwyższej jakości, charakteryzujące się dużą trwałością, wysoką energooszczędnością, bezpieczeństwem i bezproblemową obsługą.

Rodzaj okien dachowych

Uwzględniając  sposób otwierania okien wyróżnia się trzy podstawowe typy okien:

  • okna obrotowe - ich oś obrotu umieszczona jest w połowie wysokości skrzydła okiennego, dzięki temu zewnętrzna strona okna może być swobodnie czyszczona.
  • uchylno-obrotowe - wygodne i idealne rozwiązanie do czyszczenia i codziennego użytkowania.
  • okna uchylne - bardzo wymagające do sprzątania, jeśli w pobliżu nie ma drugiego okna, które można wykorzystać do czyszczenia.

Materiał wykonania

Podczas zakupu okien stajemy również przed decyzją, z jakiego materiału powinny być wykonane. Wysokiej jakości okna drewniane uważane są za bardziej wytrzymałe i mniej podatne na różnego rodzaju odkształcenia. Mają ponadczasowy wygląd i polecane są tym wszystkim, którzy cenią naturalne i ekologiczne rozwiązani. Okna dachowe Velux to idealna opcja dla wszystkich miłośników okien drewnianych.  Są odporne na działanie wilgoci i wody. Są też znacznie lżejsze od tradycyjnych okien wykonanych z litego drewna ze względu specyficzną konstrukcję.  Warte uwagi są również okna plastykowe, które również ze względu na swoje parametry są najczęściej wybierane w nowoczesnych domach. Okna aluminiowe kolei to idealna propozycja dla osób dysponujących dużym budżetem, którym zależy na nietypowych rozwiązaniach. Okna aluminiowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne.

Podsumowując, wybór odpowiednich okien dachowych ma duże znaczenie dla komfortu i funkcjonalności mieszkańców całego domu. Dobrze dobrane okna zapewnią odpowiednie doświetlenie, wentylację oraz ochronę przed niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi. Ich wybór musi być dobrze przemyślany.

 
#materiałsponsorowany