Utrzymanie estetycznie wyglądającego trawnika wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest koszenie, które wykonuje się za pomocą takich specjalistycznych sprzętów, jak kosiarki. Jeszcze do niedawna kosiarki spalinowe oraz elektryczne były najczęściej wybieranym modelem do koszenia trawników. Te drugie, dopóki miały źródło zasilania, mogły bez problemu kosić małe i duże trawniki. Producenci postanowili jednak zaproponować coś lepszego, bardziej innowacyjnego i w ten sposób na rynku pojawiły się roboty koszące, które skradły serca wielu właścicieli ogrodów. Porównajmy wady i zalety poszczególnych rodzajów kosiarek.

Kosiarki spalinowe – czy to dobry wybór?

Kosiarki spalinowe świetnie sprawdzają się do koszenia dużych trawników i pracy na trudnych powierzchniach. Kosiarki benzynowe ą zazwyczaj dość wytrzymałe i stabilne, potrafią precyzyjnie skosić nawet gęstą lub mokrą trawę. Bez kablowa konstrukcja pozwala na szybki dostęp do każdego zakątka ogrodu. Kolejne zalety kosiarek spalinowych to duża wydajność, łatwość obsługi. Niestety sprzęt niepozbawiony jest także wad. Do minusów zalicza się hałas, zapotrzebowanie na paliwo; szczególne wymagania dotyczące konserwacją i naprawą np. konieczność czyszczenie filtrów powietrza czy wymiana oleju. Wielu zwraca uwagę na zanieczyszczenia spalinami podczas samej pracy jak i rozruchu.

Porównaj różne modele kosiarek spalinowych na: https://www.ceneo.pl/Kosiarki_spalinowe

A może kosiarki elektryczne?

Kosiarki elektryczne już od kilku lat stanowią poważną konkurencję dla tradycyjnych modeli kosiarek spalinowych. Często ą bardziej nowoczesne i oferują funkcje, które przydają się podczas koszenia. Można je, chociażby łatwo regulować, dostosowując do własnych potrzeb wysokość koszenia. Ze względu na mniejszą moc nadają się jednak tylko do trawników o niewielkich powierzchniach. Kosiarki elektryczne charakteryzują się cichą pracą, brakiem emisji spalin więc są bardziej przyjazne dla środowiska niż kosiarki spalinowe. Bardzo poważną wadą kosiarek elektrycznych jest jednak konieczność podłączenia do źródła prądu. Kabel może również okazać za krótki lub też przez przypadek zaplątać się w drzewa, krzewy i kwiaty. Dochodzi też ryzyko porażenia prądem, trzeba więc uważać, aby nie kosić mokrej trawy.  

Porównaj różne modele kosiarek elektrycznych na: https://www.ceneo.pl/Kosiarki_elektryczne

Kosiarki spalinowe i elektryczne na  wyposażaniu bardzo często mają praktyczny kosz do zbierania skoszonej trawy, dzięki temu nie musimy dodatkowo sprzątać skoszonej trawy. Przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę nie tylko na moc urządzenia, ale również pojemność kosza oraz łatwość jego użytkowania. Można też wybrać modele z funkcją mulczowania, kiedy to skoszona trawa jest odpowiednio rozdrabiana i z powrotem rozprowadzana między rośliny.  

Robot koszący — dlaczego warto w niego zainwestować?

Przed wyborem kosiarki do trawy każdy z pewnością dokładnie porównuje zalet oraz wady zakupu tego czy innego sprzętu. A jeśli weźmiemy pod uwagę roboty koszące, to na pewno znajdziemy wiele korzyści. Kosiarki automatyczne sprawdzają się zarówno na małych, jak i dużych powierzchniach. Bez wątpienia zachwycają dużą wygodą koszenia bez konieczności ich manualnej obsługi. Jedyną wadą może okazać się wyższa cena. Oczywiście decyzja o wyborze sprzętu do koszenia jest indywidualna i każdy musi poznać swoje potrzeby. Jeżeli oczekujemy wygodnych rozwiązań, wybór kosiarki automatycznej może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co więcej, wielu sprzedawców pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu, montażu i uruchomieniu systemu. 

Porównaj różne modele robotów koszących na:  https://www.ceneo.pl/Roboty_koszace

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki do trawy? Czy lepiej sprawdzi się spalinowa elektryczna, czy robot koszący?

Niestety ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, która będzie dobra dla każdego, bo dużo zależy od co najmniej kilku czynników. Zamian podejmiesz decyzję, zastanów się, jak duży jest Twój ogród? Jak panują tam warunki terenowe? Czy blisko trawnika znajduje się gniazdko elektryczne? Jakie cechy funkcjonalne sprzętu koszącego są dla Ciebie ważne? Czy chcesz samodzielnie decydować o obszarze koszenia? A może stawiasz na automatykę? Twoja decyzja o zakupie konkretnego rodzaju kosiarki będzie więc zależeć od tego, czego od niej oczekujesz. Do większych powierzchni polecamy kosiarkę spalinową, a nawet mocniejsze i nowocześniejsze kosiarki w formie wygodnego traktorka koszącego. Pytanie tylko, czy stać Cię na to, by za nie zapłacić, lub czy masz miejsce na przechowywanie nowego sprzętu. Kosiarki elektryczne to doskonały wybór dla małych, mało uciążliwych powierzchni zielonych blisko domu. Poza kosiarkami spalinowymi i elektrycznymi istnieje również spory wybór kosiarek i traktorów zrobotyzowanych, które są idealne dla większych obszarów oraz zdecydowanie bardziej wymagających terenów. Przyjaznymi dla środowiska modelami są kosiarki zasilane energią słoneczną oraz kosiarki ręczne bez napędu. Jednak te pierwsze wciąż nie są zbyt popularne, a drugie sprawdzają się jedynie w małych rodzinnych ogródkach.

 

 #materiałsponsorowany