Ekogroszek to bardzo popularny, wygodny i oszczędny sposób na ogrzanie swojego domu. Nowoczesne piece, najczęściej wyposażone w automatyczny podajnik, pozwoliły nadal korzystać z węgla, jako głównego paliwa energetycznego. Sprawność takich urządzeń decyduje o niskich kosztach ogrzewania, a odpowiednio przygotowany ekogroszek - o niskiej szkodliwości dla środowiska. Sprawdź, jak wybrać najlepszy węgiel do swojego pieca i ciesz się wygodą oraz ciepłem każdego dnia. 

Piec z czy bez podajnika - który wariant jest lepszy?

Nowoczesne piece wyposażone są w automatyczny podajnik. Sterowane są one przez termostat, porównujący ustawioną przez domowników temperaturę z odczytem z wbudowanego termometru. Jeśli w pomieszczeniu jest za zimno, ślimak transportuje określoną ilość ekogroszku do komory spalania, a dmuchawa zapewnia optymalne warunki do wytwarzania potrzebnej ilości ciepła. Jakie przewagi posiadają piece z automatycznym podajnikiem w porównaniu do starszych modeli zasilanych przez wsypywanie węgla bezpośrednio do paleniska?

  • Jeśli zadbasz o zapas węgla, w piecu prawie nigdy nie wygaśnie. W przypadku ciepłego dnia lub mocnego obniżenia temperatury na noc piec przechodzi w tryb podtrzymywania ognia. Do komory spalania trafia ekogroszek w minimalnej ilości, by tylko zapewnić ciągłość palenia się. Dzięki temu nie musisz często rozpalać ognia na nowo.
  • Termostat można programować na cały tydzień. Ustawiasz, o której godzinie ma być cieplej, a kiedy nikogo w domu nie będzie, więc nie ma sensu mocno nagrzewać pomieszczeń. W ten sposób łatwo ograniczyć wydatki na ogrzewanie do minimum.
  • Wystarczy napełnić pojemnik raz na tydzień (lub rzadziej) i nie musisz martwić się o ciepło. Jest to ogromna wygoda, szczególnie dla osób mocno zajętych.
  • Piece z podajnikiem zapewniają optymalny proces spalania, co wpływa na większą wydajność urządzenia i zapewnia kolejne oszczędności w Twoim portfelu!

Automatyczny podajnik węgla to nie tylko ogromna wygoda dla użytkowników. To przede wszystkim sposób na obniżenie kosztów ogrzewania i zapewnienie sobie optymalnej temperatury w całym domu.

Na jakie parametry ekogroszku warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Ceny ekogroszku mogą się znacznie różnić między sobą. Jeśli zależy Ci na udanym zakupie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które decydują o wydajności zakupionego paliwa.

  • Wartość opałowa, nazywana również kalorycznością, to najważniejsza informacja na opakowaniu węgla. Wskazuje ona, ile MJ ciepła można uzyskać z jednego kilograma paliwa stałego. Im wartość ta jest wyższa, tym mniej zakupionego węgla musisz wykorzystać do ogrzania domu - zatem zapas starczy na znacznie dłużej.
  • Zawartość popiołu. Większość dobrej jakości ekogroszku stanowi czysty węgiel, który spala się i wylatuje kominem w postaci dwutlenku węgla. Pozostałe składniki pozostają w piecu w postaci popiołu. Jego ilość nie powinna przekraczać 10-12% spalonego paliwa. Im mniej go będziesz musiał wyrzucić, tym więcej zakupionego węgla zamienisz w ciepło.
  • Zawartość siarki. Nie wszystkie dodatkowe substancje trafiają do popiołu. Niektóre z nich spalają się, tworząc szkodliwe związki. Przykładem jest siarka. Produkty "eko" nie powinny posiadać więcej 2% tego pierwiastka. Jednak szanujący naturę dostawcy ekogroszku dbają, by jego poziom oscylował w granicy 0,6%.

Zastanawiasz się, jaki ekogroszek będzie stanowił najlepsze źródło ciepła dla Twojego domu? Sprawdź na stronie Grzejemnieto, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

Czy ekogroszek może się opłacać?

Dobry ekogroszek, o wysokiej wartości opałowej, najlepiej zapakowany w wygodne worki, zapewniające również optymalne warunki przechowywania, jest doskonałą alternatywą dla większości popularnych sposobów ogrzewania domu. Cena tego paliwa stałego ustabilizowała się na niewysokim poziomie (w porównaniu do sytuacji na koniec roku 2022). Tymczasem popularne pompy ciepła wymagają energii elektrycznej, która nadal drożeje. Dlatego w perspektywie kilku lat piece na ekogroszek nadal będą opłacalnym systemem ogrzewania budynków.