Wilgoć w domu negatywnie wpływa na stan budynku i zagraża zdrowiu mieszkańców. Co ważne, konieczność osuszania ścian dotyczy nie tylko kamienic i budynków, które nie były remontowane od dawna. Szacuje się, że nawet 3 na 10 nowych obiektów we Wrocławiu wymaga przeprowadzenia profesjonalnego osuszania budynków. Co warto wiedzieć o usłudze osuszania budynków we Wrocławiu?

Wilgoć w budynkach – przyczyny i skutki

Największym problemem związanym z zawilgoceniem mieszkania jest pojawienie się pleśni i grzybów na ścianach i oknach. Skąd bierze się taka wilgoć? Często jest konsekwencją błędów w pracy projektantów i pracowników budowlanych albo wad materiałów użytych do budowy. To m.in. wadliwa izolacja przeciwwilgociowa ścian i fundamentów lub jej brak, niewłaściwie wykonana wentylacja czy nieszczelność w pokryciu dachu.

Proces osuszania budynków może być też konieczny, gdy mieszkańcy sami nie dbają o systematyczne wietrzenie pomieszczeń, w których zbiera się dużo pary wodnej związanej np. z gotowaniem, myciem naczyń w zmywarce, praniem czy prasowaniem. Wilgoć w domu może być też konsekwencją nieuwagi Twojej lub sąsiada, który mieszka nad Tobą. W razie zalania mieszkania wodą z wanny, zmywarki czy pralki należy jak najszybciej zlecić usługę osuszania budynków profesjonalistom.

Osuszanie budynków we Wrocławiu – jak przebiega i jakie są metody osuszania budynków

Firmy, które na co dzień zajmują się osuszaniem budynków, w przypadku tych z widocznymi grzybami najpierw mechanicznie usuwają grzybnię, a potem stosują środek grzybobójczy. Kolejnymi krokami są położenie tynku i pomalowanie ściany.

Gdy budynek nie ma w ogóle lub ma wadliwą izolację przeciwwilgociową fundamentów i ścian, konieczne jest odtworzenia bądź naprawa izolacji za pomocą iniekcji krystalicznej. Takie działanie pozwoli zatrzymać kapilarne podciąganie wilgoci z gruntu.

Jeszcze inną metodą osuszania budynków jest zastosowanie popularnych w branży osuszaczy kondensacyjnych. Urządzenia szybko odbierają wilgoć z pomieszczeń i schładzają ją poniżej punktu rosy, co skutkuje wykraplaniem się wilgoci.

Kiedy tylko zauważysz wilgoć zbierającą się w Twoich czterech kątach, jak najszybciej zleć osuszanie domu z wilgoci we Wrocławiu, aby zminimalizować konsekwencje dla zdrowia mieszkańców i stanu budynku.

#materiałsponsorowany