Instalacja centralnego ogrzewania odpowiada w budynku jednorodzinnym za dostarczanie ciepła do poszczególnych pomieszczeń. Musi zatem być odpowiednio zaprojektowana, by cały system ogrzewania działał wydajnie i zapewniał pokrycie strat energii. 

Dlaczego projekt instalacji CO jest aż tak ważny?

Każdy budynek jednorodzinny musi posiadać projekt budowlany, jednak warto mieć świadomość, że w przypadku większość projektów rozkład instalacji sanitarnych nie jest zbyt dokładny, co przekłada się na ich funkcjonalność i działanie. W związku z tym na etapie budowy domu warto zamówić odrębny projekt instalacji CO, który będzie stworzony pod kątem danego budynku. Należy bowiem wiedzieć, że nie istnieje typowy projekt instalacji grzewczej, który można byłoby stosować we wszystkich budynkach. Wynika to z faktu, że każdy dom jest inny, a co za tym idzie inne jest zapotrzebowanie na energię, układ pomieszczeń, czy straty ciepła. Wydajne i energooszczędne działanie instalacji centralnego ogrzewana uzależnione jest zatem od zaprojektowania jej pod kątem danego budynku.

Co obejmuje gotowy projekt instalacji CO?

Profesjonalny projekt instalacji CO wykorzystującej grzejniki powinien obejmować przede wszystkim rzuty poszczególnych kondygnacji z rozrysowaną lokalizacją grzejników, pionów oraz przewodów. Projekt powinien określać również źródło ciepła, jego parametry, a także schemat instalacji znajdującej się w kotłowni. Bardzo ważne w tym przypadku jest to, by instalacja nie była przewymiarowana, ponieważ wpływa to zarówno na wyższe koszty jej wykonania, jak i komfort termiczny w budynku.

Ile kosztuje projekt instalacji centralnego ogrzewania?

Cena za wykonanie projektu centralnego ogrzewania uzależniona jest od kilku czynników, których przykładem może być metraż budynku, czy układ instalacji wybrany przez inwestora. Rzeczywiste koszty mogą zatem wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto jednak mieć świadomość, że dobrze wykonany projekt instalacji grzewczej sprawi, że będzie ona wydajna, a co za tym idzie pozwoli uzyskać realne oszczędności na ogrzewaniu domu.

Podsumowując należy stwierdzić, że projekt instalacji centralnego ogrzewania jest bardzo ważny, ponieważ pozwala stworzyć instalację optymalnie dopasowaną do specyfiki danego budynku. Ułatwia również pracę instalatorom, którzy muszą się na nim opierać.