Blacha do pieczenia powinna znaleźć się w każdej kuchni, nawet jeśli ta nie należy do zagorzałego miłośnika pieczenia. Jednak nie każdy wie, że wybór odpowiedniej blachy może mieć wpływ na czas i równomierne pieczenia ciasta. Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup? Dziś przyjrzyjmy się szczególnie srebrnym blachom, które cieszą się dużą popularnością.

Kolor blachy jest ważny

Blachy do pieczenie w kolorze srebrnym są przeznaczone do piekarników gazowych. te w kolorze czarnym o wiele lepiej sprawdzą się jeśli mamy piekarnik elektryczny. Czarny kolor ma gwarantować równomierne pieczenie ciasta czy potrawy. Jeśli jednak ktoś dysponuje piekarnikiem, który ma takie funkcje jak nagrzewanie góra-dół czy termoobieg, sam kolor blaszki ma mniejsze znaczenie.

Rodzaje blach do ciasta

W sklepach można znaleźć wiele różnych blach czy tortownic. O takich jednorazowych, przez te grubsze. Zdecydowanie najpopularniejsze są srebrne blachy aluminiowe do pieczenia. Nadają się do wielokrotnego użycia, a dość cienka blacha dobre oddaje ciepło, co sprawia, że ciasto będzie upieczone równomiernie. Najczęściej w domach można spotkać te prostokątne. Z takiej blachy są też wykonywane tortownice z wygodnymi odpinanymi bokami. Najczęściej okrągłe, ale można bez problemu znaleźć też kwadratowe czy w kształcie serca.

Blacha do zadań specjalnych

Jeśli planujemy upieczenie bardziej masywnych i ciężkich wypieków, to o wiele lepiej sprawdzi się blacha ze stali nierdzewnej. Różni się ona przede wszystkim wagą i grubością, bo tu blaszka jest o wiele grubsza niż poprzednio wspomniana. Grubsze dno i brzegi są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. nawet podczas pieczenia w wysokich temperaturach, taka forma nie będzie się odkształcać. Sporą popularnością cieszą się też blachy z powłoką non stick. Specjalnie walcowana na zimno blacha, została pokryta powłoką, która zapobiega przywieraniu. Idealna do pieczenia w wysokich temperaturach.

Różne kształty

Choć formy prostokątne i okrągłe zdecydowanie są najpopularniejsze, to zwłaszcza w sezonach świątecznych można w sklepach znaleźć pomysłowe i fikuśne kształty. Przez Bożym Narodzeniem są to formy w kształcie pierniczka, mikołaja czy choinki. Z kolei przez Wielkanocą to pisanki, zajączki, ale też srebrne formy na różnego rodzaju babki. Sporą popularnością cieszą się też keksówki, i tu warto postawić na te ze stali nierdzewnej. Posłużą długo i wytrzymają długie pieczenie.

A może babeczki?

Z takiej samej blachy z jakiej są wykonane większe formy do ciasta można też kupić mniejsze, idealne na babki i babeczki. Żeby ułatwić sobie wyciąganie ich z foremki, warto przed zalaniem ciastem, umieścić wewnątrz nich papierowe papilotki. To dobre rozwiązanie bo foremki można wielokrotnie wykorzystywać.

W zależności od tego czy pieczesz dużo i często czy może sporadycznie, wbrew pozorom odpowiedni wybór blachy może mieć spore znaczenie. Równomiernie upieczone ciasto, które łatwo wyjąć z formy to coś, na czym zależy każdemu kto lubi domowe wypieki. Warto zadbać też o ich dłuższą żywotność i unikać mycia z zmywarce. Sprzyja to powstawaniu odkształceń i odchodzeniu warstw, przez co blacha traci swoje właściwości.