Aranżację ogrodów, zielonych przestrzeni przydomowych, działek rekreacyjnych stały się powszechną praktyką. Jednym z najważniejszych elementów jest trawnik. Gęsty, mięsisty, intensywnie wybarwiony to marzenie każdego miłośnika zadbanych terenów zielonych. By jednak móc uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, kluczowe jest nawożenie trawnika. Kiedy i jak wykonywać zabiegi nawożenia? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Jak wygląda prawidłowy proces nawożenia trawnika?

Przede wszystkim chcąc cieszyć się doskonałą kondycją naszego trawnika, nawóz do trawy musi być dostarczany regularnie, systematycznie. Dzięki temu trawnik będzie o wiele bardziej wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz suszę, cechując się pożądanym, ciemnozielonym kolorem. Co więcej, niezwykle istotne jest, by nawóz do trawy został rozprowadzony na całym trawniku niezwykle równomiernie, a nie tylko punktowo, w przypadkowy sposób. 

Każde nawożenia trawnika powinno odbywać się tuż po jego skoszeniu. Co więcej, przed aplikacją nawozu warto lekko spulchnić ziemię między źdźbłami trawy. Najlepszym momentem na nawożenie będzie czas, w którym trawnik będzie suchy, dzień pochmurny, a ziemia lekko wilgotna. Gotową mieszankę nawozu należy z niskiej odległość ręcznie rozsypać na trawnik. Po aplikacji należy dokładnie podlać cały trawnik. Idealnie, gdyby następnego dnia spadł deszcz.

Trawa ukorzenia się płytko, przez co szybko zużywa składniki odżywcze z gleby. Wyschnięty, zżółknięty trawnik to najczęstsza oznaka ich niedoborów. 

Kiedy nawozić trawnik?

Trawnik powinien być nawożony trzy razy do roku. Pierwsze nawożenie w roku powinno odbywać się na przełomie kwietnia- maja, tuż po pierwszym koszeniu. Drugie nawożenie powinno mieć miejsce w czerwcu. Idealny czas na trzecie, ostatnie nawożenie trawnika w ciągu roku powinno mieć miejsce maksymalnie dwa miesiące od drugiego, a więc na przełomie sierpnia. Jesień oraz zima to czas, w którym trawa przechodzi w stan stagnacji, przezimowania. Nie rośnie, nie wymaga więc nawożenia. Analogicznie, kolejne nawożenie należy rozpocząć wraz z nadejściem wiosny

Należy zaznaczyć, że efektowność nawożenia jest tym wyższa, im dokładniej będziemy pilnować właściwych terminów. Dla przykładu jeśli zdecydujemy się na ostatnie nawożenie we wrześniu, trawa będzie rosnąć podczas jesieni czy początku zimy, będąc mniej odporną na mróz czy niskie temperatury.  

Jeśli stosujemy nawozy długodziałające, które utrzymują się w glebie nawet do 100 dni, wówczas należy zmniejszyć częstotliwość nawożenia.

Właściwy nawóz do trawy kluczem do pięknego wyglądu trawnika

Nawóz do trawy, który zostanie odpowiednio dobrany do posiadanego trawnika, będzie chronić go przed różnego rodzaju chorobami czy mchem, który wykazuje działanie wyniszczające dla zielonej trawy. 

Właściwy nawóz dostarcza trawnikowi cennych makroelementów. Największą popularnością i użyciem cieszą się nawozy wieloskładnikowe. Na rynku dostępne są nawozy do traw uniwersalne, jak również specjalistyczne. Odnaleźć można nawozy dedykowane dla trawników z mchem, zwalczające chwasty, regenerujące czy polepszające połączenie rośliny z glebą. Szeroka różnorodność wyboru sprawia, że bez trudu uda nam się odnaleźć preparat, który idealnie wpiszę się w indywidualne potrzeby naszego trawnika.

Regularne nawożenie we właściwych terminach, przy pomocy dobrze dobranych preparatów nawozowych to gwarancja pięknego, zadbanego, doskonale wybarwionego trawnika przez cały rok.