Aromatyczne oregano, świdrujący w nos pieprz, intensywne chilli i polski symbol — lubczyk. W naszej kuchni królują różnorodne przyprawy, bez których ciężko wyobrazić sobie ulubione potrawy. To one rozpieszczają kubki smakowe, podkreślają składniki i nierzadko przywołują podróżnicze wspomnienia. Aby zachować ich świeżość i doskonały aromat niezwykle ważne jest, aby przechowywać je w odpowiednich miejscach. Jakich? 

Dlaczego przyprawy nie powinny pozostać otwarte?

Otwarte przyprawy narażone są na czynniki zewnętrzne — np. wilgoć. Po kontakcie z wodą zaczynają się brylować, tracą na swojej sypkości, a co za tym idzie — bardzo ciężko dozować je do przygotowywanych potraw. Otworzone saszetki uwalniają także swoje aromaty, przez co tracą na intensywności. Niektóre zapachy mieszają się, wpływając negatywie na walory smakowe. Przykładem jest cukier waniliowy, który może przesiąknąć zapachem majeranku, psując tym samym smak ciasta lub naleśników. 

Otworzone przyprawy to także idealne środowisko dla moli, które wprost uwielbiają zalęgać się w produktach sypkich. Walka z larwami i owadami jest niezwykle trudna i najczęściej kończy się… wyrzuceniem większości produktów. 

Jak przechowywać przyprawy?

Przypraw nie należy przechowywać w otwartych torebkach, dlatego też zaraz po ich otworzeniu należy je przesypać. W tej roli idealnie sprawdzą się szklane lub aluminiowe pojemniki z zakrętką lub korkiem. Popularne są takie zamykane pojemniki i organizery na przyprawy z przegródkami, które umożliwiają sprawną segregację i grupowanie przypraw w zależności od np. miejsca pochodzenia. Świetnie także sprawdzą się klasyczne, plastikowe pojemniki na żywność — koniecznie z przykrywką zakręcaną lub zamykaną próżniowo.

Alternatywą dla plemników są klipsy i spinki, które umożliwiają szczelne zamykanie saszetek, a także woreczki strunowe, które świetnie posłużą do przechowywania większej gramatury ziół. Zarówno przyprawniki, jak i woreczki należy odpowiednio opisać — tj.  nazwą, datą otworzenia oraz docelową datą ważności, zamieszczoną przez producenta.

Wszystkie słoiczki i młynki należy przechowywać w suchych, ciemnych miejscach — np. w zamkniętej szufladzie. Świetnie w tym celu sprawdzają się podwieszone nad blatem półeczki lub stojaki, które swobodnie można przenosić w zacienione miejsce.

Jak długo przechowywać przyprawy?

Producent ma w obowiązku zamieścić na opakowaniu dokładną datę przydatności do spożycia. Ta docelowo powinna też pojawić się na nowym słoiczku lub na organizerze.

Niewłaściwie przechowywane przyprawy i zioła mogą jednak stracić świeżość znacznie szybciej. Warto więc za każdym razem powąchać saszetkę — upewniając się, że przyprawy nadal intensywnie pachną. Sprawdź także kolor — jeśli koperek stracił na swojej zieleni, a chilli przestało być intensywnie czerwone — być może należy je wyrzucić. 

Przyjmuje się, że mielone przyprawy są świeże przez około rok. Przyprawy kupowane w całości — np. pieprz czy kolendra — mogą zachować intensywność smaku przez nawet trzy lata!

Na półce lub w szufladzie warto także wyłożyć po jednym liściu laurowym — jego intensywny zapach skutecznie odstrasza mole. Dodatkowo, co kilka miesięcy, należy umyć szufladę, spryskując ścianki płynem zabezpieczającym przed owadami.

Szukasz pojemników do swojej kuchni? Zobacz ofertę Kitchen Store!