Konieczne jest, aby przy wyborze systemu rynnowego do domu jednorodzinnego, uwzględnić nie tylko odpowiedni materiał, lecz również właściwą średnicę. Co jeszcze warto wiedzieć?

Tylko poprawnie dobrany i zamontowany system rynnowy zapewni właściwe odprowadzanie wody z dachu, co zabezpieczy mury przed nasiąkaniem. Na jaki system rynnowy się zdecydować oraz jak obliczyć koszt orynnowania domu?

Czy rynny i rury spustowe muszą być wykonane z tego samego materiału?

Nie istnieje wyraźna reguła, która narzuca, aby rynny i rury spustowe były wykonane z tego samego metalu, co pokrycie dachu. Inwestorzy mają pod tym względem dowolność. Często jest jednak tak, że jeśli zdecydujesz się na pokrycie ze stali, wybierzesz także rynny i kolanka stalowe. W przypadku konstrukcji z cynku lub cynkowo-tytanowej możesz postawić na akcesoria z tego materiału, ale równie dobrze możesz wybrać blachę stalową, aluminium lub PCV.

Jaki system rynnowy wybrać?

Systemy rynnowe powinny być fabrycznie dopasowane. W jego skład wchodzą różnego rodzaju elementy, m.in.:

  • rynny i rury spustowe,
  • kolanka,
  • mufy,
  • uchwyty
  • denka,
  • narożniki,
  • rewizje.

W celu zapewnienia szczelności połączeń warto stosować komponenty jednego producenta. Nie generuje to problemów z niedopasowanymi elementami, co mogłoby wpłynąć na sprawność całej instalacji.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje systemów orynnowania: tradycyjny i ciągły. Przy pierwszym, rynny są łączone z gotowymi prefabrykatami, podczas gdy przy drugim, rury są dociągane na miejscu budowy i dopasowane do konstrukcji budynku. Ciągnięte aluminium pozwala na wytwarzanie rur o długości do 25 metrów.

Warto podkreślić, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się także na systemy przeciwśniegowe i przeciwoblodzeniowe. Ich zadaniem jest ogrzewanie rynien zewnętrznych i wewnętrznych, dachów czy rur spustowych. 

Nowoczesne systemy rynno znajdziesz na https://www.kropsystem.eu/.

Jak wybrać wielkość rynien?

Do określenia optymalnego rodzaju rynien i rur spustowych, należy najpierw wyliczyć jego efektywną powierzchnię. W tym celu należy wykorzystać wzór: (1/2 wysokości dachu od podstawy do jego zwieńczenia (mierzona w pionie) + odległość od miejsca szczytu dachu do jego zakończenia (mierzona w poziomie)) x długość dachu. 

Parametry techniczne rynien i rur spustowych powinny być dobrane do wielkości dachu: 

  • Przy powierzchni do 50 m² odpowiedni będą rynny o średnicy 100 mm i rury spustowe 80 mm;
  • W przypadku powierzchni 50-100 m² należy wybrać rynny o średnicy 125 mm i rury 90 mm; 
  • Natomiast do dużych dachów powyżej 100 m² optymalne będą rynny o średnicy 150-190 mm i rury spustowe o średnicy 110-120 mm.

System rynnowy do domu jednorodzinnego

Decyzja dotycząca wyboru rynien zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych inwestora. Najtrwalszymi i jednocześnie najdroższymi są rynny aluminiowe. Wybór tańszego, ale równie wytrzymałego rozwiązania stanowią rynny ze stali cynkowanej powlekanej lub tytanowo-cynkowej. Innym, przystępnym cenowo produktem są rynny z PCV, które nie są jednak tak trwałe, jak wspomniane wyżej materiały. Zaleca się unikanie stosowania rynien z blachy cynkowanej bez dodatkowego zabezpieczenia antykorozyjnego.