Przychodzi taki moment, w którym czujemy potrzebę uniezależnienia się, ulokowania pieniędzy, zbudowania własnego azylu. Wtedy zaczynamy rozważać różne możliwości. Gdy do głowy wpada Ci myśl „kupię mieszkanie w Warszawie” zaczynasz poszukiwania. To niełatwe bo samo miasto jest bardzo duże, a na jego obszarze jest wiele ofert lokali na sprzedaż. Zacznij od ustalenia, czy interesuje Cię rynek wtórny czy pierwotny, jaki metraż będzie odpowiedni i wreszcie, która lokalizacja jest warta Twojej uwagi.

Wybór mieszkania – od czego zależy?

Większość inwestorów, którzy postanowili: kupię mieszkanie w Warszawie, ma zdefiniowanie potrzeby co do układu i metrażu takiej nieruchomości. Jednak często marzenia trzeba skonfrontować z rzeczywistością i tym, ile pieniędzy mamy odłożone na zakup. Zazwyczaj i tak musimy posiłkować się kredytem hipotecznym, a zdolność może nie być na wystarczającym poziomie. Wreszcie zmienność oprocentowania i kwestia poduszki finansowej.

Mikroapartamenty czy przestronne studia?

To wszystko może ograniczać nasz wybór do mniejszych mieszkań, które obecnie, nie bezpodstawnie, cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących. Dlatego, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, deweloperzy wprowadzają do sprzedaży nowy typ mieszkań, czyli mikroapartamenty.

Są to małe lokale, składające się zazwyczaj z kuchni, pokoju i łazienki, których łączna powierzchnia nie przekracza 20-30 metrów kwadratowych. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom wcale nie są one ciasne, lecz odpowiednie dla singli lub par. Dają za to coś niesłychanie ważnego – poczucie niezależności i swobody.

Oczywiście, jeśli szukasz mieszkania dla rodziny albo wiesz, że Twoje potrzeby są większe, bo pracujesz z domu, cenisz sobie prywatność, jaką daje oddzielna sypialnia i zależy Ci na dwóch łazienkach, w ramach danej inwestycji na pewno znajdziesz większy apartament. Te najbardziej przestronne mają nawet powyżej 100 metrów kwadratowych, bywają dwupoziomowe z dostępem do obszernych tarasów lub ogródków.

Lokalizacja mieszkania ma znaczenie

Zazwyczaj wyboru lokalizacji też nie pozostawiamy przypadkowi. Dobieramy ją pod kątem tego, gdzie będzie blisko, gdzie mieszkają nasi bliscy czy przyjaciele, gdzie jest bezpiecznie, zielono, gdzie mamy niedaleko do pracy, a dzieci do szkoły. Z uwagi na te wymogi dużą popularnością cieszą się takie warszawskie dzielnice jak Ursus, Wola czy Włochy. Powstaje tu wiele interesujących inwestycji, więc wybór mieszkań jest naprawdę spory.