Ogród to drugi salon – tylko że na świeżym powietrzu. Pełnić może wiele funkcji, zaczynając od przydomowego warzywniaka, przez miejsce do relaksu i odpoczynku, aż do przestrzeni przygotowanej na przyjmowanie gości. Aby jednak ogród mógł się dobrze wywiązać z tych zadań, musi być odpowiednio oświetlony. Lampy, które w nim się pojawią, znacznie różnią się od tych stosowanych w domowych wnętrzach. Co wyróżnia lampy zewnętrzne? Jakie jest najmodniejsze oświetlenie ogrodowe?

Lampy na zewnątrz – przede wszystkim bezpieczeństwo

Lampy zewnętrzne znacznie różnią się od tych stosowanych w domowych wnętrzach. Są od nich solidniejsze, trwalsze, bardziej wytrzymałe. Wynika to z tego, że przygotowane są na niesprzyjające warunki pogodowe, a także podwyższony poziom wilgoci. Sklep z oświetleniem Lumen Home do ogrodów proponuje oprawy z wysokim IP, czyli stopniem szczelności. W przypadku lamp na zewnątrz IP wynosi minimum 44, a modele działające pod wodą i w jej okolicach mają stopień szczelności 67 lub 68. 

Dlaczego oświetlenie zewnętrzne jest potrzebne w ogrodzie?

Lampy na zewnątrz to ważny element wystroju każdego ogrodu. Dodaje mu klimatu i charakteru, ale przede wszystkim pełni funkcję praktyczną. Dzięki niemu można bezpiecznie poruszać się po zmroku, a także korzystać z uroków ogrodu wieczorem. Światło w ogrodzie powinno pojawiać się;

  • Na schodach do drzwi wejściowych,
  • Podjeździe i w okolicach bramy garażowej,
  • Wzdłuż ścieżek i alejek ogrodowych,
  • Na trawniku, niektórych drzewach, rabatach kwiatowych,
  • Przy fontannach, oczkach wodnych i innych akwenach.

Jakie oświetlenie zewnętrzne wybrać do ogrodu?

Lampy zewnętrzne muszą być nie tylko bezpieczne i praktyczne, ale stylowe. Ich zadaniem jest bowiem uatrakcyjnić wygląd przydomowego terenu zielonego, nadać mu stylu i charakteru. Wśród najpopularniejszych lamp na zewnątrz pojawiają się te LED. Energooszczędne i wydajne oświetlenie pozwala pięknie wyeksponować klomby z roślinami i kwiatami. Wykorzystać można je również do wyznaczenia ciągów komunikacyjnych w ogrodzie, umieszczając je wzdłuż ścieżek i dróżek. Takie samo zadanie w ogrodzie będą pełnić solarne lampy na zewnątrz. Aby działać, nie potrzebują one zasilania elektrycznego, bowiem ładowane są darmową energią słoneczną. Oświetlenie nimi ogrodu jest więc całkowicie bezpłatne, a przy okazji modele solarne pięknie dekorują zieloną przestrzeń. W sklepie z oświetleniem Lumen Home występują one zarówno w minimalistycznej, jak i bogato dekorowanej odsłonie.

Oświetlenie zewnętrzne LED to także dobry pomysł na lampy na podjazd. Rozjaśnią one drogę prowadzącą do garażu lub miejsca postojowego. Chcąc doświetlić tę część ogrodu najlepiej wybierać modele wyposażone w czujnik ruchu. Będzie on automatycznie uruchamiał światło po pojawieniu się w pobliżu samochodu.

W dobrze oświetlonym ogrodzie pojawiać powinny się również kinkiety zewnętrzne. Jak je wykorzystać? Montując je na ścianach domu, altanki ogrodowej lub na ogrodzeniu. Będą one podkreślać walory budynku, a także stworzą ciekawe iluminacje świetlne. Kinkiety zewnętrzne to modele świecące zarówno w górę, jak i w dół. Sklep z oświetleniem Lumen Home proponuje je w wersji tradycyjnej oraz LED, a także jako nowoczesne modele z czujnikiem ruchu. Równie szeroki wybór czeka na osoby, które zdecydują się oświetlić ogród reflektorkami. Ich zaletą jest doświetlenie większego obszaru, przez co bez problemu rozjaśni taras, patio lub cały podjazd.

Praktyczne lampy zewnętrzne do ogrodu

Nowoczesne lampy zewnętrzne wyposażone są w szereg funkcji, które ułatwiają korzystanie z nich. Podstawowym udogodnieniem jest wcześniej wspominany czujnik ruchu. Uruchamia on światło, kiedy znajdzie się przed nim samochód lub człowiek. Na uwagę zasługuje również oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem zmierzchu. Mechanizm ten włącza lampy po zapadnięciu zmroku i wyłącza, kiedy zaczyna się rozwidniać. Oszczędności w domowym budżecie umożliwiają również lampy z programatorami czasowymi. Pozwalają one na włączenie światła o określonej porze, a zaawansowane modele umożliwiają nawet sterowanie oświetleniem zewnętrznym za pomocą smartfona.