Rodzaje pomp ciepła - jak wybrać odpowiednią instalację? Sprawdź!

Pompy ciepła z uwagi na swój ekologiczny charakter i możliwość zdobycia dofinansowania na instalację zyskują stale na popularności. W zależności od potrzeb mogą zapewnić ciepłą wodę użytkową oraz stanowić źródło ogrzewania dla mniejszych, jak i większych budynków. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią instalację, jakie są rodzaje pomp ciepła i co je charakteryzuje. Sprawdź szczegóły i postaw na najlepsze dla siebie rozwiązania.

Typy pomp ciepła - różne podejścia

Wybór pompy ciepła powinien uwzględniać wiele czynników, choć głównym aspektem jest zwykle typ urządzenia oraz jego moc. Pod pojęciem typu mamy na myśli źródło energii odnawialnej, a także sposób jej przekazywania. Pompy powietrzne, powietrze-woda, a także gruntowe czy wodne to główne propozycje, choć niektórzy decydują się także na rozwiązania hybrydowe. Sprawdź wszystkie rodzaje pomp ciepła na naszym blogu - opisujemy je tam szczegółowo. W tym artykule poznasz też szczegóły dotyczące wyboru instalacji, która najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego budynku.

Określenie zapotrzebowania na ciepło

Moc pompy ciepła powinna być dostosowana w pełni do zapotrzebowania energetycznego budynku. Musi ona uwzględniać wszystkie wymagania, zarówno dotyczące ogrzewania, jak i ewentualnego podgrzewania wody użytkowej. Pomocne w określeniu optymalnego rozwiązania będzie skorzystanie z kalkulatora dostępnego na stronie: https://heatergo.pl/kalkulator/. Podaj wszystkie parametry budynku, uwzględniając indywidualne kwestie i poznaj orientacyjną wycenę inwestycji. W ten sposób możesz ocenić opłacalność i rozważyć zastosowanie również innych rozwiązań. Częstą decyzją jest bowiem uzupełnienie instalacji pompy ciepła o panele fotowoltaiczne, umożliwiające pozyskiwanie dodatkowej energii odnawialnej - ze słońca.

Rodzaje odnawialnego źródła energii - pompy ciepła dla domu!

 

Rodzaje odnawialnego źródła energii

Wśród typów pomp ciepła wyróżniamy podział ze względu na źródło energii odnawialnej - tak zwane dolne źródło. I tak do najczęściej stosowanych rozwiązań zaliczamy:

  • powietrzne pompy ciepła - pozyskujące energię z powietrza, w tym powietrze-woda typu split lub monoblok; ich efektywność jest zwykle niższa niż pozostałych typów z uwagi na duże wahania temperatury powietrza, jednak nie są wymagające pod kątem miejsca instalacji;
  • gruntowe pompy ciepła - znacznie bardziej efektywne od powietrznych, pozyskują energię geotermalną, wymagają jednak wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni na kolektor pionowy bądź poziomy oraz zaawansowanych prac ziemnych;
  • wodne pompy ciepła - bazują na energii czerpanej ze zbiorników wodnych lub studni głębinowych, wysoce efektywne, ale skomplikowane w instalacji;
  • hybrydowe pompy ciepła - nowoczesne systemy, łączące pompę ciepła z innym rodzajem ogrzewania, na przykład kotłem gazowym; pozwalają na optymalizację kosztów ogrzewania i precyzyjne dostosowanie ich do aktualnych potrzeb.

Optymalna instalacja pompy ciepła

Jak w takim razie wybrać odpowiednią pompę ciepła? W doborze najlepszego rozwiązania powinni pomóc specjaliści, którzy w pierwszej kolejności określą zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz możliwości istniejących urządzeń związanych z systemem centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Należy określić także strefę klimatyczną, powierzchnię grzewczą, a do wyliczeń opłacalności instalacji - dotychczasową cenę energii. Ważny jest również rodzaj ogrzewania budynku i maksymalne temperatury, na które on pozwala. Parametry instalacji uzależnione są również od tego, czy pompa ciepła będzie podgrzewała wodę użytkową. Warto także zauważyć, że wybrane rodzaje pomp ciepła mogą mieć dodatkowe wymagania, jak na przykład pompa gruntowa czy wodna, które również muszą być spełnione, by instalacja była możliwa.

Pompy ciepła można zastosować zarówno w nowo powstających budynkach, jak i tych już istniejących. Budowle mające obecnie inne systemy ogrzewania mogą jednak wymagać wprowadzenia istotnych zmian, aby instalacja pompy ciepła była zasadna. W określeniu szacunkowym kosztów i opłacalności inwestycji może pomóc wspomniany już kalkulator pomp ciepła. Zawsze jednak wskazane wartości są orientacyjne, a ostateczne wydatki uzależnione będą od indywidualnej wyceny.