Praca biurowa wymaga skupienia i koncentracji na danym zadaniu, ale bywa, że trzeba wykonywać kilka rzeczy na raz. Często jednocześnie trzeba odpisywać na maile, przeglądać dokumenty i prowadzić telefoniczne rozmowy. Jednak najistotniejsze jest to, że w większości prac biurowych przez wiele godzin nie ruszamy się z miejsca. Zatem fotel biurowy to kluczowy element wyposażenia biura. Warto dowiedzieć się, jak go dobrać.

Fotel biurowy - na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? 

Na pewno decydując się na fotel biurowy należy sprawdzić, jaka jest wysokość maksymalna siedziska. Jest to ważny aspekt, gdy z fotela ma korzystać wysoka osoba albo osoby o zróżnicowanym wzroście. Na pewno w biurze przyda się fotel obrotowy. Dzięki wyposażeniu w kółka można przemieszczać się po pomieszczeniu od regału do biurka czy odwrotnie bez konieczności wstawania z miejsca. Można też odwrócić fotel, gdy chce się na chwilę skupić czy zebrać myśli albo odpocząć od światła monitora. Warto zwrócić uwagę na to, czy fotel posiada regulowany kąt oparcia. Jest to obok regulowanej wysokości bardzo istotny parametr. Oczywiście ważna jest szerokość siedziska i wysokość samego oparcia czy obecność dodatkowego zagłówka i podłokietników.     

Fotele biurowe zapewniające komfort pracy i relaks, czyli modele dla najbardziej wymagających 

Najbardziej komfortowe fotele biurowe posiadają możliwość regulacji zarówno wysokości siedziska, podłokietników, jak i regulację kąta pochylenia oparcia, a dodatkowo wyposażone są w zagłówek. Regulacja może odbywać się ręcznie, ale i elektrycznie. Do tego fotel biurowy dla najbardziej wymagających może być wyposażony w funkcję masażu. Oczywiście takie dodatki to nie jest konieczność. Niektórzy wręcz twierdzą, że mogą wprowadzać w zbyt duży relaks i odwracać uwagę od obowiązków. Wszystko oczywiście zależy od preferencji. Na pewno ważnym aspektem jest rodzaj tapicerki. Powinna być zarówno miękka, jak i odpowiednio wytrzymała, odporna na przetarcia, zarysowania czy zaplamienia. Można wybrać stylowe fotele biurowe z ekoskóry czy weluru z dodatkowym pikowaniem albo zdecydować się na fotele biurowe z tekstylną, gładką tapicerką czy też dodatkiem siatki mesh. Ta ostatnia zapewnia strefy wentylacji i lepsze odprowadzanie wilgoci, co sprawdza się zarówno przy spędzaniu wielu godzin przed biurkiem, jak i gdy temperatura w biurze jest wyższa. Warto zwrócić też uwagę na rodzaj kółek w fotelu obrotowym. Na pewno kauczukowe zapewnią ochronę podłogi przed zarysowaniem. Jednocześnie warto podkreślić, że ciszej pracują od kółek plastikowych. Zaletą tych ostatnich jest na pewno trwałość, czy też wytrzymałość.  


Jak dobrać fotel biurowy do aranżacji biura? 

Poza elementami zapewniającymi funkcjonalność, warto zwrócić uwagę także na aspekt estetyki. Fotel biurowy warto dopasować pod względem stylu i kolorystyki do biurka. Dobrze jest postawić na klasyczny albo ciekawy kontrast. Dzięki temu fotel biurowy będzie się wyróżniał na tle całej aranżacji i przyciągał uwagę. Duży fotel biurowy z elegancką tapicerką tworzy wrażenie prestiżu. Fotel biurowy może być również wykonany z tworzywa sztucznego czy też materiału drewnopochodnego. Modele bez miękkiej tapicerki czy regulacji pochylenia oparcia będą odpowiednie dla tych, którzy nie muszą całego dnia pracy spędzać przed biurkiem albo pracują zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, dzięki możliwości regulowania wysokości blatu biurka. Wśród wielu ciekawych produktów każdy znajdzie coś odpowiedniego do domowego biura.