Piły łańcuchowe - sprawdź, jakie są rodzaje pilarek!

Piły łańcuchowe to niezbędny sprzęt każdego ogrodnika czy budowlańca. Choć kojarzone są głównie ze swojej przydatności w pracy z drewnem, są równie użyteczne na placu budowy, w trakcie remontu czy nawet w warsztacie rzeźbiarskim. Jakie wyróżniamy rodzaje pilarek i które z nich sprawdzą się najlepiej? Odpowiadamy.

Pilarki akumulatorowe

Pilarki akumulatorowe  zapewniają większą mobilność ze względu na brak konieczności podłączenia do kabla. Urządzenia te posiadają prowadnice o długości do 30 cm. Ich waga, ze względu na zamontowany akumulator, jest nieznacznie większa od pilarek elektrycznych. Mimo tego urządzenia te i tak cechują się poręcznością i łatwą eksploatacją. Czas pracy akumulatora trwa średnio 30-90 minut, w zależności od intensywności cięcia — jest to więc odpowiednia opcja dla osób z ogrodem, który nie wymaga częstej i pracochłonnej konserwacji

Pilarki elektryczne

Na rynku możemy obecnie znaleźć urządzenia, które nie emitują spalin. Należą do nich  m.in. pilarki elektryczne, które charakteryzują się cichym trybem działania oraz niewielką wagą, która w dużym stopniu ułatwia pracę. Ponadto są bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu mogą z nich korzystać nawet początkujący użytkownicy

Aby móc je obsługiwać, konieczny jest stały dostęp do prądu o mocy 230 V. Przy optymalnej długości kabla oraz przedłużacza, sprzęt ten sprawdzi się idealnie podczas długotrwałych prac w ogrodzie. Pilarka elektryczna będzie świetnym wyborem, jeżeli spędzamy długie godziny na przycinaniu drzew i krzewów lub potrzebujemy dobrego sprzętu do przerzynania desek bądź krokwi. Dodatkowo wyposażone są w prowadnice do 40 cm.

Pilarki - czym sugerować się przy ich wyborze?
 

Pilarki spalinowe

Pilarki spalinowe to najczęściej spotykany rodzaj piły łańcuchowej. Znane są ze swojej wytrzymałości, wydajnych silników i szerokiego zastosowania — wykonane z wysokiej jakości materiałów, sprawdzą się w praktycznie każdych warunkach. Zasilane są specjalną mieszanką benzyny i oleju, co gwarantuje wysoką moc silnika. Z tego powodu sprawdzą się idealnie dla doświadczonych użytkowników, zarówno podczas przecinania grubych drzew, jak i w przydomowym warsztacie. Nowoczesne modele są również wyposażone w systemy amortyzujące wibracje, dzięki czemu chronimy swoje dłonie przed kontuzjami i czerpiemy większą przyjemność z eksploatacji.

Czym należy się kierować podczas kupna pilarki?

Ze względu na szeroką gamę oferowanych pilarek, przed zakupem warto rozważyć, jakich korzyści oczekujemy od zakupionego produktu. Wybór ten będzie determinowany tym, do jakich prac wykorzystamy pilarkę, jak często będziemy z niej korzystać oraz gdzie mamy zamiar jej używać. Na podstawie tego można odpowiednio dobrać specyfikę urządzenia, na co będzie składać się:

  • Długość prowadnicy — od niej zależy, jak głęboko będziemy mogli przecinać materiały. W warsztacie lub pracach hobbystycznych lepiej jest wybrać te o mniejszym rozmiarze. Z kolei przy bardziej wymagających zadaniach dobrym rozwiązaniem będą dłuższe prowadnice, o długości nawet do 80 cm.
  • Rodzaj oraz moc silnika — w przypadku, gdy pracujemy tylko z mniejszymi przedmiotami, w zupełności wystarczy zakup piły o mocy ok. 1200-2000 W. Większa moc będzie przydatna dla bardziej doświadczonych ogrodników.
  • Waga i kształt — wskazane czynniki będą decydować o komforcie użytkowania, dlatego powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości oraz umiejętności. Różnica między lżejszymi modelami (jak pilarki elektryczne i akumulatorowe) a cięższymi (jak piły spalinowe) może wynosić nawet kilka kilogramów!

Oczywiście warto też zwrócić uwagę na takie udogodnienia jak zabezpieczenia łańcucha w postaci dodatkowego hamulca, systemy smarujące, rodzaj uchwytu oraz możliwości regulacji. Możemy być wtedy pewni, że obsługa pilarki będzie łatwa, przyjemna i przede wszystkim bezpieczna.