Rosnące koszty utrzymania domu sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, jak zacząć skutecznie oszczędzać. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym można znacząco zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty można uzyskać działając na wielu płaszczyznach jednocześnie. 

Zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat odnawialnych źródeł energii, które pozwalają nie tylko ograniczyć wydatki, ale także wspomóc środowisko naturalne. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, gdzie znajdziesz 7 przydatnych wskazówek. 

1. Termoizolacja budynku

Ogrzewanie budynku zawsze będzie nieekonomiczne, jeśli nie posiada on dobrej izolacji termicznej. Stanowi ona absolutną podstawę, ponieważ odpowie ona za magazynowanie ciepła. Dzięki niej energia jest sukcesywnie zatrzymywana wewnątrz domu. Nie oznacza to jednak tego, że ściany nie „oddychają”. Współczesne materiały izolacyjne gwarantują optymalną cyrkulację powietrza, co minimalizuje ryzyko wystąpienia wilgoci, pleśni, grzybów wewnątrz pomieszczeń. 

W starym budownictwie bardzo często nie zwracano uwagi na tzw. mostki termiczne. Są to obszary, które prowadzą do największego ubytku ciepła. Właśnie dlatego niezwykle istotna jest ich identyfikacja oraz eliminacja. Szczególną rolę odgrywa tutaj ocieplenie poddasza.

2. Pompa ciepła

Właściwie dobrana pompa ciepła pozwalanie tylko ogrzać dom, ale także wodę użytkową. Zasada działania instalacji nie jest skomplikowana. Można wyróżnić dwa rodzaje urządzeń – Split oraz Monoblok.

  • Pompa ciepła typu Split składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Niezwykle istotne jest to, by została zamontowana we właściwym miejscu, ponieważ pobiera ona dużą ilość powietrza.
  • Wariant Monoblok to jedno urządzenie, które zajmuje znacznie mniej miejsca.

Dobre pompy ciepła takie jak ECONORDIC marki FLEXIT: https://flexitpolska.pl/pompa-ciepla-econordic-2/ mogą pracować nawet w bardzo niskich temperaturach, ponieważ spadek ich mocy jest minimalny. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru sprzętu. 

3. Rekuperator z odzyskiem ciepła

Nie każdy wie, że wentylacja budynku może mieć wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Godny polecenia jest rekuperator z odzyskiem ciepła, który sprzyja magazynowaniu energii, a tym samym ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Za pomocą tego urządzenia można zminimalizować stratę ciepła w sezonie grzewczym. Warto dodać, że zapewnia ono o wiele więcej korzyści.

Rekuperator oczyszcza i nawilża powietrze znajdujące się wewnątrz domu. Ten rodzaj wentylacji mechanicznej ma pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie.

4. Fotowoltaika

Wiele osób zastanawia się, czy ogrzewanie domu fotowoltaiką jest opłacalne. Tak, o ile tylko instalacja zostanie profesjonalnie zaprojektowana. Kluczową kwestią jest prawidłowe obliczenie zapotrzebowania na energię. Trzeba także pamiętać o relatywnie wysokich kosztach inwestycyjnych, niemniej w zdecydowanej większości przypadków panele słoneczne zwracają się już po kilku latach.

Instalację fotowoltaiczną dobrze jest połączyć z pompą ciepła, piecem elektrycznym czy matami grzewczymi. Do wyboru jest kilka wariantów, co ułatwia stworzenie systemu dopasowanego do rzeczywistych potrzeb. Nie można także nie wspomnieć o rozmaitych formach finansowania, dzięki którym opłacalność przedsięwzięcia wzrasta.

5. Ekrany zagrzejnikowe

Nie każdy może pozwolić sobie na termomodernizację domu ze względu na wysoki koszt inwestycji. Nie należy jednak odpuszczać już na starcie, gdyż istnieje wiele tańszych sposobów umożliwiających zaoszczędzenie gotówki. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę mogą być ekrany zagrzejnikowe, które odbijają ciepło emitowane przez kaloryfery do wnętrza pomieszczeń. To skuteczny sposób na to, aby zredukować straty energii, a tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Należy jednak pamiętać, aby właściwie zaaranżować wnętrze. Niedopuszczalne jest zasłanianie grzejników meblami czy grubymi zasłonami. W sezonie grzewczym powinny one pozostać odsłonięte.

6. Termostat

Termostat to kolejne rozwiązanie, którego wdrożenie nie wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych. Niewielkie urządzenie do sterowania temperaturą umożliwia optymalizację warunków panujących w każdym pomieszczeniu. Jest to doskonała opcja dla osób dysponujących nieużytkowanymi pokojami, w których nie muszą panować tak wysokie temperatury, jak np. w sypialni czy łazience. Zarówno automatyczne, jak i analogowe termostaty pozwalają zaoszczędzić do 30% energii, co jest znakomitym wynikiem.

Trzeba wiedzieć, że termostat może stać się częścią inteligentnego domu. Sterowanie za pomocą smartfona gwarantuje jeszcze więcej możliwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć ogrzewanie zdalnie na kilka godzin przed powrotem do domu.

7. Regulacja okien i drzwi

Niewyregulowane okna oraz drzwi zewnętrzne mogą prowadzić do ogromnych strat energii. Właśnie dlatego należy systematycznie sprawdzać siłę docisku. Dokładny przebieg tego procesu zależy od rodzaju konstrukcji. W sieci można znaleźć kompletne instrukcje krok po kroku, dzięki którym wszystko stanie się jasne. 

Regulację okien i drzwi można przeprowadzić samodzielnie, gdyż nie jest to trudne. Niektórzy jednak decydują się skorzystać ze wsparcia fachowców. Plusem jest możliwość rzetelnego sprawdzenia szczelności konstrukcji. Istnieje prawdopodobieństwo, że wymagają one konserwacji.