Aneks kuchenny to rozwiązanie dedykowane mieszkaniom czy kawalerkom, w których nie zawsze jest przestrzeń na osobne pomieszczenie kuchenne. Polega on na wydzieleniu części, np. salonu i stworzenia specjalnej przestrzeni, która będzie stanowiła kuchnię. Odpowiednio rozplanowany i zaaranżowany aneks wprowadzi do wnętrza element nowoczesności, a także będzie bardzo funkcjonalny. W jaki sposób zaaranżować aneks kuchenny? Odpowiadamy!

Usytuowanie aneksu kuchennego

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz aneks kuchenny zastąpił tradycyjną, zamkniętą kuchnię. Nic dziwnego, ponieważ funkcjonalność takiego rozwiązania jest nie do przecenienia. Aby jednak maksymalnie wykorzystać potencjał tego miejsca, aneks najlepiej umiejscowić na jednej ze ścian lub w rogu pomieszczenia.

Aranżacja aneksu kuchennego powinna uwzględniać dostęp do światła słonecznego. Jeśli tylko układ mieszkania na to pozwala, blat roboczy najlepiej postawić pod oknem. Obok niego powinien zostać zamontowany zlewozmywak. W ten sposób umyte artykuły spożywcze można od razu przenieść na deskę i pokroić.

Warto też, by jak najbliżej blatu i zlewozmywaka znajdowała się kuchenka. Dzięki temu przenoszenie przygotowywanych składników do naczyń stojących na palnikach będzie łatwiejsze. Części bardziej oddalone od okna to dobre miejsce na sprzęty, w przypadku których dostęp do światła zewnętrznego nie jest aż tak ważny. Może tu stanąć lodówka i kredens.

 


Sprzęty niezbędne w aneksie kuchennym

Liczba i typ mebli zależy od ilości przestrzeni do zagospodarowania. Pomysłowości w szczególności wymaga mały aneks kuchenny. Cenne metry kwadratowe można zaoszczędzić, wieszając szafki na ścianie. Dobrym ich uzupełnieniem są półki. Oprócz przedmiotów czysto użytkowych mogą posłużyć do eksponowania np. ozdobnych talerzy.

Aranżacje aneksu kuchennego powinny uwzględniać maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Praktycznym rozwiązaniem są meble do zabudowy. Umożliwia to zmieszczenie we wnęce pojemnej lodówki. Wiele modeli projektuje się też z myślą umieszczenia w zagłębieniu kuchenki mikrofalowej.

Przygotowywanie potraw w aneksie kuchennym wiąże się z krążeniem zapachów potraw po mieszkaniu. Sposobem, by tego uniknąć, jest instalacja okapu. Oprócz pochłaniania woni jedzenia urządzenie zatrzyma też parę z gotujących się potraw.Oddzielanie aneksu od salonu

Choć tworzenie aneksu kuchennego zakłada istnienie wspólnej, dużej przestrzeni wraz z salonem, można pokusić się o delikatną separację tych miejsc. Najprostszym sposobem jest postawienie sofy tyłem do sprzętów kuchennych. Alternatywę dla tego rozwiązania stanowi podzielenie powierzchni wysoką szafą lub regałem. Doskonale prezentują się m.in. półki na książki o ażurowym wykończeniu.

Stylowa aranżacja aneksów kuchennych może być złożona również z kotar. W ten sposób domownicy zyskują dwa pomieszczenia w jednym. Subtelne przeszklenia ze wzorami doświetlają wspólną przestrzeń, jednocześnie oddzielając kuchnię od salonu w razie potrzeby.

Innym pomysłem są, np. ścianki działowe zamknięte lub półotwarte, które mogą być wykonane, np. z cegły czy płyty karton gips, dzięki czemu obie przestrzenie będą wyraźnie od siebie oddzielone. Podobnym pomysłem są szklane drzwi przesuwne, które pozwolą na swobodny przepływ światła w mieszkaniu czy kawalerce. Ruchome elementy konstrukcyjne w połączeniu z okapem skutecznie separują salon od niepożądanych zapachów. Po rozsunięciu zapewniają właściwy dostęp do światła słonecznego.Oświetlenie aneksu kuchennego

Niezależnie od wielkości okien i dopływu światła z zewnątrz, nie obejdzie się bez montażu dodatkowych lamp. Współczesne aranżacje aneksu kuchennego uwzględniają m.in lampy sufitowe, które powinny być odpowiednio mocne i oświetlać pomieszczenie równomiernie. Oprócz użytkowej funkcji takie oświetlenie ma też wyraźnie dekoracyjny charakter.

Poza głównym oświetleniem należy także pomyśleć o oświetleniu dodatkowym, które oświetli trudno dostępne miejsca. Promienie światła z lamp sufitowych nie dotrą jednak w i zakamarek aneksu kuchennego. Dlatego właśnie warto postawić na oświetlenie podszafkowe. Dodatkowy komfort zapewnią żarówki zamontowane w ich wnętrzu. Świetnym wyborem są również diody LED. Można je przyklejać w dowolnym miejscu. Wiele kolorów do wyboru sprawia, że bez kłopotu da się je dobrać do dowolnego wystroju wnętrza. Co więcej, są też tanie.

Kolorystyka aneksu kuchennego

Aranżacje aneksów kuchennych cechować powinna przede wszystkim praktyczność. Warunek ten uwzględniają przede wszystkim jasne barwy. Na takich powierzchniach zabrudzenia są dobrze widoczne, co ułatwia szybkie ich usuwanie. Jasnym dekorom nie sposób też odmówić uroku. Pfleiderer, producent blatów i płyt meblowych, poleca m.in.:

  • S63051 Marmur Bianco – odcienie bieli mieszają się w nim z delikatnymi, poprzecznymi pasami w barwach szarości. Subtelny połysk sprawia, że dekor ten jest idealnym wyborem do wnętrz w stylu glamour;
  • S63045 India White – oszczędna, jasna powierzchnia sporadycznie przełamywana jest tu szarawymi żyłowaniami. Zaletą tego dekoru jest wyjątkowa uniwersalność. Pasuje on świetnie do dziesiątek aranżacji zarówno w ciepłych, jak i chłodnych barwach;
  • S68052 Terazzo Beige – wzór beżu z widocznymi fragmentami naturalnych kamieni o różnych odcieniach, jak czerń czy brąz. Dekor sprawdzi się w połączeniu z drewnami, jak i uni kolorami. To połączenie spokojnej szarości z różnobarwnymi elementami urozmaicającymi kompozycję;
  • R55082 Sosna Słowiańska – ten dekor to prosta metoda na zachowanie spójności między wystrojem salonu a aneksem kuchennym. Sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu. Mieszanka jasnych i ciemnych odcieni drewna pozwala uniknąć aranżacyjnej monotonii.

Rozważając aranżację wnętrz w swoim domu czy mieszkaniu, np. kuchni w stylu francuskim czy salonu w stylu industrialnym, warto skorzystać z pomocy platformy Woodlove.to, która oferuje kompleksowe wsparcie przy wszystkich kwestiach wnętrzarskich.

 

#materiałsponsorowany