Jednym z najpopularniejszych rodzajów nowoczesnych urządzeń hydraulicznych są wanny przyścienne. U szczytu popularności znalazły się ze względu na prostotę konstrukcji oraz szeroką gamą rozmiarów i kształtów modeli w różnych kategoriach cenowych.

Jeśli również rozważasz zakup przyściennej wanny, ale nie chcesz ustawiać w swojej łazience czegoś banalnego i nudnego, wanny przyścienne z lanego marmuru mogą się stać wspaniałym rozwiązaniem! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat ich atutów.

Historia wanien: od starożytności do nowoczesności

Pierwsze wanny pochodzą z okresu około 3300–2300 p.n.e. i były odkryte na terenie starożytnych Indii i Egiptu. W tych początkowych czasach wanny były proste, wykonane z gliny lub kamienia, służyły przede wszystkim do utrzymania czystości. Wśród nich spotykane są zarówno wanny wolnostojące, jak i przyścienne. Z biegiem czasu wanny stawały się coraz bardziej zaawansowane. W starożytnym Rzymie wprowadzono systemy ogrzewania wody, co pozwoliło na stworzenie publicznych łaźni - term. W średniowieczu wanny były luksusem dostępnym tylko dla najbogatszych, a zwykli ludzie korzystali z publicznych łaźni. Dopiero w XIX wieku, wraz z rozwojem przemysłu i technologii, wanny stały się powszechne i dostępne dla wszystkich. To w tym okresie utrwaliła się ogromna popularność wanien przyściennych, na które mogli sobie pozwolić nie tylko arystokraci, ale i inni ludzie. Co prawda, przyścienne modele nadal konkurowały z wolnostojącymi.

Wanny przyścienne: elegancja i funkcjonalność

Prawdziwą sławę wanny przyścienne, czyli montowane bezpośrednio do ściany, zyskały w XX wieku. Obecnie tego typu wanny mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak: 

  • akryl;
  • stal emaliowana;
  • kompozyt.

Atutem wanien przyściennych jest ich elegancki wygląd i praktyczność. Dzięki temu, że są montowane do ściany, łatwiej jest utrzymać czystość w łazience, a także zostaje zapewniona większa przestrzeń do kąpieli. Dodatkowo wanny przyścienne mogą być wyposażone w inne funkcje, takie jak hydromasaż lub podświetlenie LED, co sprawia, że kąpiel staje się prawdziwym doświadczeniem relaksacyjnym. Jeśli zdecydujesz się na wannę przyścienną z konglomeratu, dodatkowo będziesz mógł się cieszyć jej pięknym designem i wspaniałą jakością, gdyż praktycznie dorównuje pod tymi względami wannom z naturalnego kamienia.

Wanny przyścienne mogą być idealnym rozwiązaniem do Twojej łazienki. Łączą w sobie historię i nowoczesność, wygodę użytkowania i prawdziwe piękno. Zdecydowanie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, które doda wyrafinowania i komfortu Twojemu wnętrzu.