Fontanna ogrodowa jest elementem urozmaicającym ogródek skalny albo miejsce relaksu wokół rabat z ławeczkami czy huśtawkami ogrodowymi. W zależności od aranżacji ogrodu, można dobrać do niego odpowiednią fontannę. Poznajcie 10 pomysłów na stylową fontannę ogrodową i uczyńcie Wasz ogród miejscem oazą spokoju i odprężenia.

Pomysł nr 1: fontanna ogrodowa w stylu orientalnym 

Jeżeli stawiacie na ogród w stylu zen, ogród japoński z dekoracyjnymi kamieniami różnej wielkości czy altaną w stylu pagody, to na pewno dopełnieniem tej stylistyki będą fontanny ogrodowe z wizerunkiem Buddy. Możecie wybrać fontannę podświetlaną albo bardziej klasyczną. Każda fontanna ogrodowa może być zasilana z transformatora. Wystarczy wypełnić zbiornik wodą, podłączyć wąż do pompy i pompę do gniazdka elektrycznego. Należy dbać o to, by pompa zawsze była zanurzona, czyli każdego dnia kontrolować poziom wody. Dzięki temu fontanna może służyć przez wiele lat. Fontanna może mieć też formę płaskorzeźby, po której spływać będą strumienie wody. Można też zdecydować się na kamienną ogrodową fontannę z otwartymi dłońmi, połączonymi i skierowanymi w górę, które zawsze symbolizowały zwracanie się do Boga czy sił wyższych. 

Pomysł nr 2: fontanna ogrodowa w stylu rzymskim lub greckim 

Możecie też stworzyć ogród w klasycznym stylu. Nie brak w nim elementów architektonicznych takich jak kolumny czy np. posągi. Pośród lilii, róż, narcyzów, winnej latorośli można postawić fontannę ogrodową. Sprawdzi się także wśród palemek uprawianych w donicach, czy prowadzonej w podobny sposób uprawy oliwki. Ta ostatnia pięknie prezentuje się w ceramicznej donicy, która skomponuje się z kamienną fontanną ogrodową kolumnową czy kaskadową. Można wybrać także fontannę w formie anioła, pasującą do rzymskiego ogrodu, tworzącą strefę odprężenia i kontemplacji.      

Pomysł nr 3: fontanna ogrodowa w stylu minimalistycznym, czyli japandi w Twoim ogrodzie 

Ogród można urządzić w iście minimalistycznym stylu. W tym przypadku stawia się np. na łatwe w uprawie rośliny doniczkowe, jak np. wrzosy i wrzośce czy lawendę. Oczywiście takie rośliny można sadzić też bezpośrednio w ogrodzie. Można też postawić po prostu na ozdobne trawy i kamienie ogrodowe. Styl japandi sprawdzi się w ogrodzie. Łączy naturalne materiały takie jak kamień i drewno i geometryczne formy, minimalizm stylu japońskiego i praktyczność stylu skandynawskiego. W takim otoczeniu sprawdzi się fontanna ogrodowa okrągła czy w kształcie kolumny z misami. Praktyczność tego rozwiązania polega na tym, że nie potrzeba stałego podłączenia do źródła wody, a jedynie konieczne jest napełnianie pojemnika z pompą, a minimalizm tkwi w designie.   

Pomysł nr 4: fontanna ogrodowa w stylu baśniowym

Dla tych, którzy kochają baśnie jak o Królewnie śnieżce i siedmiu krasnoludkach, na pewno dobrym wyborem będzie bajkowy ogród. Można do niego wybrać kolorowe trawy ozdobne czy kwitnące krzewy, a pośród nich postawić fontannę ogrodową w kształcie krasnala albo żaby. Model podświetlany oświetleniem LED wieczorem stworzy jeszcze bardziej magiczny klimat.  

Pomysł nr 5: geometryczna fontanna ogrodowa do ogrodu w stylu francuskim 

Bardzo popularnym sposobem aranżacji ogrodów jest tworzenie geometrycznych rabat czy też szpalerowych nasadzeń albo formowanych zielonych labiryntów. Ogród w stylu francuskim zachwyca swoją formą i w nim także świetnie sprawdzi się fontanna ogrodowa. Warto wybrać model geometryczny w kształcie kuli, który świetnie skomponuje się z walcowatymi oraz kulistymi żywopłotami, soliterami i szpalerami.    

Pomysł nr 6: fontanna do ogrodu w stylu angielskim, czyli element wtapiający się w naturalne tło 

Jeśli jesteście zwolennikami naturalizmu, to na pewno ogród w stylu angielskim, gdzie pozwala się ekspansywnym roślinom zdominować ogród, a ingeruje się tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne Wam się spodoba. W takim ogrodzie z eleganckimi pergolami pokrytymi bluszczem czy rosnącymi wzdłuż ścieżek różami albo krzewami hortensji na obrzeżach świetnie będzie się prezentować fontanna w stylu skalniaka. Można ją dookoła obłożyć kamieniami, tak by wtapiała się w naturalne tło.    

Pomysł nr 7: fontanna ogrodowa w stylu industrialnym 

Ogród można urządzić także z industrialną nutą. W takim przypadku za doniczki mogą służyć stare konewki albo rower przerobiony na kwietnik. Wśród takich elementów jest również miejsce na odrobinę zieleni, czyli np. trawnik sportowy, na którym można postawić plac zabaw stworzony ze starych opon i desek, czy też ogrodową altanę z meblami z palet. W takim miejscu dobrze się będzie prezentować prosta fontanna ogrodowa stworzona z kamienia i drewna albo prezentująca się niczym stary samochód.    

Pomysł nr 8: futurystyczna fontanna dla wymagających 

Futurystyczny ogród, to na pewno taki, w którym wykorzystuje się nietuzinkową architekturę. Sprawdzą się w nim fontanny ogrodowe nowoczesne podświetlane LED. Abstrakcyjna czy geometryczna forma jest mile widziana. Fontanny ogrodowe LED świetnie podkreślają nowoczesny charakter ogrodu z betonowymi donicami wypełnionymi mało wymagającymi, samowystarczalnymi roślinami czy równo przystrzyżonym trawnikiem utrzymywanym przez roboty koszące.   

Pomysł nr 9: dopełnij styl boho w Twoim ogrodzie poprzez wiklinowe wykończenie 

Kolejnym pomysłem może być włączenie do ogrodu fontanny w stylu boho. Taki model może mieć obudowę imitującą wiklinę. Obok fontanny świetnie będą prezentować się drzewka, pomiędzy którymi rozwieszony zostanie płócienny hamak. Stylistykę boho dopełnią ozdobne trawy czy egzotyczne palmy. 

Pomysł nr 10: zielona fontanna do ogrodu w stylu eko 

Można wybrać też ogród w stylu eko. Zielona fontanna to taka, na szczycie, której może znaleźć się donica z kwiatem. Jednocześnie fakt, że pompa zapewnia stały obieg wody bez konieczności korzystania z wody z sieci sprawia, że fontanna jeszcze lepiej wpisuje się w eko ogród, w którym korzysta się ze zbiorników na deszczówkę czy prowadzi eko rabaty i warzywnik.