Nieszczelne podłoże na tarasie lub balkonie to zdecydowanie poważny problem. Zastanawiasz się, czy istnieje jakiś sprawdzony sposób, aby zapewnić mu odpowiedni poziom ochrony bez konieczności układania kafelek od nowa? Sprawdź, czym jest hydroizolacyjna na stare płytki, a dzięki temu dowiesz się, jak uszczelnić fugi na tarasie lub balkonie.

Czym jest hydroizolacja na stare płytki?

Tradycyjne płytki na balkonie lub tarasie prezentują się bardzo estetycznie, jednak pod wpływem działania czynników atmosferycznych mogą zacząć tworzyć się w nich nieszczelności. Konsekwencją gromadzenia się wody pod kafelkami jest powstawanie pęknięć i ubytków w ich strukturze, co nie tylko wpływa na estetykę podłogi na balkonie lub tarasie, ale również może prowadzić do rozwoju pleśni. Hydroizolacja na stare płytki z systemami DuroDACH to dobry sposób na zapewnienie im solidnej ochrony przed szkodliwym działaniem mrozu i promieni słonecznych. Proces uszczelniania tarasu i balkonu polega na naniesieniu na powierzchnię kafelek płynnej membrany poliuretanowej, która tworzy bezbarwną powłokę zapobiegającą przenikaniu wilgoci w głąb podłoża.

Substancja ta odznacza się wysoką elastycznością, a także odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i środków chemicznych. Hydroizolacja na stare płytki z transparentnej membrany nadaje im połysk i nie wybarwia się nawet po wielu latach użytkowania. Dużą zaletą uszczelniania balkonu lub tarasu przy pomocy tej warstwy jest także jej paroprzepuszczalność usprawniająca odprowadzanie wilgoci z podłoża.

Jak przygotować płytki do hydroizolacji?

Przed nałożeniem na powierzchnię płytek płynnej membrany poliuretanowej trzeba pamiętać o dokładnym ich oczyszczeniu z pyłu i osadów. Konieczne jest pozbycie się zanieczyszczeń nie tylko z samych kafelek, ale także fug, ponieważ to one najczęściej stanowią słaby punkt podłogi na balkonie lub tarasie. Należy także wymienić uszkodzone lub puste płytki, aby po aplikacji warstwy ochronnej uzyskać trwały efekt.

W celu osiągnięcia dobrej przyczepności warto nanosić powłokę na całkowicie osuszone podłoże. Dobrym pomysłem może być również zastosowanie specjalnego preparatu zwiększającego przywieranie membrany.

Jak aplikować hydroizolację na stare płytki?

Zabezpieczanie przeciekających płytek bez ich zrywania przy pomocy elastycznej powłoki w płynie jest dosyć proste. Przed jej naniesieniem należy starannie wymieszać preparat w pojemniku. Płynną membranę poliuretanową można rozprowadzać wałkiem, pędzlem lub natryskowo, stosując natrysk bezpowietrzny. W naszej ocenie najlepszym rozwiązaniem jest aplikacją dwóch warstw hydroizolacji na stare płytki, aby osiągnąć solidny efekt ochronny.

Hydroizolacja na stare płytki z membrany na bazie żywicy poliuretanowej wypełnia mikropęknięcia w strukturze podłoża, tworząc na jego powierzchni trwałą powłokę uszczelniającą. Zastosowanie zaawansowanego technologicznie preparatu na balkonie lub tarasie wydaje się naprawdę skutecznym sposobem zabezpieczenia przeciekających płytek bez ich zrywania.