Styl rustykalny cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób planujących i organizujących przyjęcia i imprezy różnego rodzaju – począwszy od uroczystości ślubnych, przez komunijne czy urodzinowe. Jak przygotować przyjęcie rustykalne i na jakie dodatki oraz dekoracje warto się zdecydować?

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Przed organizacją przyjęcia warto bliżej poznać najbardziej charakterystyczne cechy stylu rustykalnego. Z czym wiąże się ten z pewnością jeden z ciekawszych motywów?

Styl rustykalny kojarzy się przede wszystkim z naturą. Można doszukiwać się w nim także pewnej tęsknoty za sielskością, wsią czy po prostu swojskim, związanym z przyrodą otoczeniem. To sprawia, że w stylu rustykalnym dominują kolory natury – biel, butelkowa zieleń, beż czy też barwy ziemi. Obok nich funkcjonują zatem także naturalne tkaniny, wśród których przeważa oczywiście bawełna, len oraz przędza wełniana.

W przypadku wszelkiego rodzaju dodatków należy mówić o drewnie (najlepiej niemalowanym, surowym), polnych kwiatach, różnego rodzaju plecionkach czy wiankach i niekiedy dodatkach w stylu ludowym (nie należy jednak zbytnio z nimi przesadzać, ponieważ łatwo można „zagłuszyć” nimi styl rustykalny). Wszystkie wykorzystywane rustykalne elementy powinny sprawiać wrażenie wykonanych ręcznie, unikalnych.

Dekoracje stołu w stylu rustykalnym

Przyjęcie w stylu rustykalnym możesz zorganizować bez większego problemu nawet za pomocą gotowych dekoracji imprezowych dostępnych w większości sklepów z takimi gadżetami. Wystarczy jedynie trzymać się najistotniejszych cech stylu, wymienionych powyżej, by osiągnąć naprawdę imponujący efekt!

Przede wszystkim zwróć uwagę na surowce, z jakich wykonane zostały imprezowe akcesoria. Wybieraj takie, które wyprodukowane zostały z drewna, papieru czy tkanin, co oczywiście będzie stanowiło odniesienie do materiałów charakterystycznych dla stylu rustykalnego. Jeśli zatem chcesz podać przekąski na jednorazowych naczyniach, wybieraj talerzyki papierowe, tekturowe kubeczki, a także wykonane z drewna jednorazowe sztućce. Unikaj przy tym zdobień, chyba, że wykorzystany został motyw kwiatowy (ale nadal dość skromny – mogą to być delikatne listki czy niewielkie kwiatki).

Sam bufet lub stół, przy którym usiądą goście, również warto odpowiednio ozdobić. Jeśli dysponujesz stołem z drewna, wystarczy położyć na nim bawełniane, proste serwety, ewentualnie bieżnik wykonany z lnianej tkaniny. Jeśli konieczne jest zakrycie blatu, możesz wykorzystać gładki obrus. Świetnie wyglądać będzie klasyczny, płócienny materiał.

Rustykalne dekoracje imprezowe

Jak udekorować pomieszczenie na przyjęcie w stylu rustykalnym? Kieruj się podobnymi zasadami, jak przy ozdabianiu stołu. Wybieraj zatem dodatki w naturalnych kolorach i wykonane również z drewna, tektury, materiałów tekstylnych i podobnych surowców.

Wśród dekoracji imprezowych, które mogą nawiązywać do stylu rustykalnego wymienić można, na przykład:

  • drewniane toppery do ciasta,
  • kwiatowe wianki, girlandy i podobne kompozycje (także ze sztucznych kwiatów),
  • drewniane krążki z desek, które zastąpić mogą podstawki pod świece,
  • balony w neutralnych kolorach i bez wzorów,
  • stojak na balony w kolorze natury — tj. zieleni, błękitu, żółci,
  • papierowe kule i rozety do podwieszania pod sufitem.

 Jeśli planujesz bardziej „oficjalne” przyjęcie, możesz dodać do takich gadżetów kilka drobiazgów takich, jak jutowe poszewki na sztućce, kryształowe, dość toporne kieliszki i szklanki, a także świece – najlepiej w jednym kolorze. Unikaj jaskrawych barw i plastiku!