Właściwa aranżacja kuchni jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie w kuchni domownicy spędzają dużo wspólnego czasu. W kuchni gotowane i spożywane są posiłki, ale kuchnia jest również miejscem spotkań w rodzinnym gronie. Kuchnia musi być zatem nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również funkcjonalna i praktyczna.

Od czego zatem należy zacząć?

W pierwszej kolejności należy sporządzić odpowiedni projekt. Pomocne są w tym wypadku programy do wizualizacji 3D. Pozawalają one na bardzo realistyczne przedstawianie projektu oraz ocenę jego mocnych i słabych stron. Projekty kuchni można z powodzeniem tworzyć samodzielnie wykorzystując wspominane programy. W sieci dostępne są programy darmowe, z których zdecydowanie warto skorzystać. Co ciekawe, wybrane programy dają użytkownikowi bardzo duże możliwości aranżacyjne. Może on zatem samodzielnie projektować i planować ustawienie nie tylko samych mebli, ale również wyposażenia AGD. Poza tym może dowolnie zmieniać kolor ścian czy tapet, a nawet dodawać zasłony, lampy czy inne elementy dekoracyjne.    

Czy w przypadku projektowania kuchni warto sięgać po pomoc profesjonalisty?

Zdecydowanie tak. Samodzielne projektowanie kuchni z pomocą darmowych programów wymaga nakładu pracy. Poza tym bezpłatne wersje oprogramowania pozwalają na zapisanie ograniczonej liczby projektów. Korzystając z pomocy profesjonalistów można z kolei otrzymać projekt, który jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale również uwzględnia ewentualne wymagania i mankamenty budowlane, które nie są dostrzegalne dla laika.     

O czy należy pamiętać, rozpoczynając pracę nad projektem kuchni?

Jak wspomniano powyżej, kuchnia jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w każdym domu. Musi być ona zatem nie tylko ładna, ale również funkcjonalna. Pomieszczenie to powinno być podzielone na określone strefy, które przeznaczone są na gotowanie, przygotowywanie posiłków, przechowywanie pożywienia i sprzętu kuchennego. Na etapie projektowania kuchni należy również zadbać o wyznaczenie tak zwanej strefy mokrej, która przeznaczona jest na zmywanie oraz magazynowanie odpadów.  

Czym jest tak zwany trójkąt roboczy?

Trójkąt roboczy to zasada, która określa rozmieszczenie głównych elementów wyposażenia kuchni w sposób możliwie funkcjonalny. Mowa tu o lodówce, zlewozmywaku oraz kuchence z piekarnikiem. Wymienione elementy zawsze powinny być umieszczane w niedalekiej odległości od siebie oraz na planie, który przypomina trójkąt. Takie ustawienie zapewnia optymalną ergonomię, umożliwia swobodę ruchów oraz ogranicza ilość koniecznych do wykonania kroków.  

Czy wybór mebli jest ważny?

Tak. Każdy dobrze wykonany projekt uwzględnia wszystkie elementy wyposażenia funkcjonalnej kuchni, w tym meble. Warto w tym wypadku zwrócić szczególną uwagę na meble kuchenne Forte. Meble dostępne są w wielu liniach stylistycznych, które łączy atrakcyjny wygląd i staranne wykonanie. Meble kuchenne Forte są trwałe i produkowane z surowców odpornych na blaknięcie i uszkodzenia mechaniczne. Meble są odporne na zabrudzenia oraz łatwe w pielęgnacji. Godnym polecenia rozwiązaniem jest wykonywanie mebli na zamówienie. Profesjonale i działające od lat na polskim rynku firmy oferują w tym wypadku pełen zakres usług na bardzo wysokim poziomie. Szafki kuchenne są zatem dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów. Meble doskonale wpasowują się w dostępną przestrzeń oraz są bardzo funkcjonalne. Pracownicy firm służą radą w przypadku wyboru optymalnego surowca, z którego mają być wykonane meble do konkretnej kuchni, a także pomagają wybrać kolor mebli. Odpowiednie fronty, uchwyty i inne dodatki. 

Funkcjonalne meble do kuchni można znaleźć na stronie http://meblealfa.pl/kategoria-produktu/pomieszczenia/kuchnia/ 

Na jakie meble kuchenne warto stawiać?

W kuchniach zwykle znajdują zastosowanie szafki o różnych rozmiarach. Kupujący mogą się decydować na szafki górne i dolne. Ilość i rodzaj szafek powinien być zawsze dostosowany do wielkości kuchni oraz indywidualnych preferencji domowników i użytkowników kuchni. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiednich blatów kuchennych, które powinny być odporne na zarysowania. Podczas projektowania i aranżacji kuchni należy również zwracać uwagę na rodzaj zastosowanego systemu otwierania drzwi szafek. Ciekawą i coraz chętniej wybieraną propozycją są również szafki tworzące tak zwaną wyspę. Mogą być one stosowane zarówno w przestronnych, jak i nieco mniejszych pomieszczeniach. Zapewniają one miejsce do przechowywania i zwiększają funkcjonalność kuchni. Szafki muszą być oczywiście starannie wykonanie z dbałością o nawet najmniejszy detal. Trwałe i funkcjonalne szafki to doskonały wybór i dobra inwestycja na długie lata.