Narożnik to najbardziej funkcjonalny mebel wypoczynkowy do mieszkania w bloku, ale i do domu jednorodzinnego. Sofa narożna oferuje sporo miejsca do siedzenia, można też z jej pomocą zagospodarować kąt pokoju i oszczędzić w ten sposób przestrzeń. Podpowiadamy, jak dobrać narożnik do salonu! 

Jaką przewagę ma narożnik nad sofą o tej samej szerokości? Widać ją już na pierwszy rzut oka – na tak samo długim narożniku usiądzie wygodnie jedna osoba więcej, a siedzący są do siebie zwróceni twarzami. Narożniki w salonie sprawdzają się więc i do oglądania telewizji, i do drzemki, i do spędzania czasu wspólnie.

Wymiary narożnika, liczba domowników, a rozmiar salonu – jak dobrać?

Jak wybrać narożnik do salonu? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na rozmiar sofy narożnej oraz miejsce, w którym chcesz ją ustawić w pokoju. Najlepsze miejsce dla narożnika to kąt przy ścianie, np. niedaleko okna. Coraz częściej spotyka się jednak narożniki stojące na środku pomieszczenia. W ten sposób możesz oddzielić część wypoczynkową od jadalni i kuchni w otwartym salonie. Aby narożnik nadawał się do ustawienia na środku, musi mieć ładne, tapicerowane plecy.

Żeby z narożnika dało się funkcjonalnie korzystać, pamiętaj o zachowaniu ścieżek komunikacji, np. wygodnego przejścia na balkon. Mebel nie może być za duży w stosunku do wnętrza – najlepiej przed zakupem odrysować na podłodze salonu (np. kredą) kształt wybranego narożnika w rzeczywistych rozmiarach. Sprawdzisz w ten sposób, czy kanapa narożna ma optymalne wymiary.

Zobacz wszystkie narożniki do salonu w sklepie BroMARKT: https://bromarkt.pl/narozniki

Do niewielkiego salonu wybierz mały narożnik. Te najbardziej kompaktowe mają szerokość ok. 200 cm. To dość, by wygodnie usiadły 2 albo nawet 3 osoby. Mały narożnik będzie też dobrym rozwiązaniem do pokoju gościnnego czy młodzieżowego, zwłaszcza jeśli kupisz model z funkcją spania.

Jeśli tylko masz na to miejsce, wybierz większy mebel wypoczynkowy. Duży narożnik to więcej miejsca do siedzenia. Największe modele mogą mieć nawet 400 cm szerokości.

Zwróć też uwagę na inne parametry narożnika. Spore znaczenia ma jego głębokość. Jeśli z mebla będzie korzystać osoba wysoka, dobrze wybrać głębszy model. Sprawdź, jaką ma głębokość Twój upatrzony egzemplarz po odjęciu poduszek. Narożnik nie powinien być też za niski – optymalna wysokość siedziska to ok. 80 cm.

Funkcjonalność narożnika – z funkcją spania czy bez

Czy wybrać narożnik z funkcją spania czy bez? Jeśli kupujesz mebel do mieszkania w bloku, w którym nie ma miejsca na dodatkowy pokój dla gości, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie narożnik rozkładany. Położysz tu na noc Twoich gości, mebel będzie też pomagać w awaryjnych sytuacjach, np. w chorobie jednego z domowników.

Narożnik z funkcją spania może też służyć jako codzienne posłanie – ważne tylko, aby wybrać komfortowy model z dużą powierzchnią spania i wygodnym systemem rozkładania.

Jak wybrać dobry narożnik z funkcją spania? Zwróć uwagę na wielkość materaca po rozłożeniu. Minimalna to 140x200 cm, ale jeśli ma to być narożnik dwuosobowy, powinna być większa, np. 160x200 lub 180x200 cm. Powierzchnia spania powinna być płaska i równa, bez zagłębień.

Duże znaczenie ma również system rozkładania. Najpopularniejsze to systemy delfin i DL, zwłaszcza ten ostatni uważa się za wystarczająco wygodny, nawet do codziennego spania. Ciekawym rozwiązaniem jest z kolei system wózek, w którym przy małym narożniku można uzyskać bardzo dużą powierzchnię spania.

Styl i kolorystyka narożnika – jak je dobrać do aranżacji wnętrza?

Jaki kolor powinien mieć narożnik? Koniecznie dobierz go do stylu oraz kolorystyki całego wnętrza. Kanapy nowoczesne mają dziś najczęściej kolory z gamy szarości lub beżu. To uniwersalne i ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wnętrz.

Jeśli marzy Ci się jednak inny kolor, podpowiadamy, że najmodniejsze dziś odcienie mebli wypoczynkowych to granatowy i butelkowy zielony. Coraz większą popularnością cieszą się również kolory takie, jak bordowy, rudy, kasztanowy, a także pudrowy różowy, zielony czy musztardowy żółty.