Izolacja akustyczna – słusznie zresztą – kojarzy się najczęściej na przykład ze studiem nagraniowym, w którym ma tłumić niepożądane dźwięki. W praktyce jednak nie jest to najczęstsze jej zastosowanie, bo możliwości jest zdecydowanie więcej. Dowiedz się, gdzie można wykorzystywać izolacje akustyczne.

Przestrzeń przemysłowa

W zakładach produkcyjnych hałas jest często jednym z głównych czynników ryzyka. Najczęściej stosowaną formą radzenia sobie z tym problemem jest indywidualna ochrona słuchu, jednak dziś wielu inwestorów decyduje się na obniżenie poziomu hałasu poprzez eliminację części drgań. Izolacja akustyczna nie wytłumi dźwięków do zera, natomiast może zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pracy, obniżając natężenie niektórych dźwięków. Materiały akustyczne stosuje się w tym przypadku albo bezpośrednio przy maszynach, jeśli nie wpływa to na ich obsługę, albo w przestrzeniach wydzielonych dla pracowników.

Izolacja akustyczna mieszkań

Coraz więcej osób decyduje się na wygłuszenie ścian, stropów lub podłóg (w zależności od charakteru dźwięków, ich pochodzenia i dokuczliwości). Tutaj przeważnie wystarczają materiały akustyczne o średniej izolacyjności, aczkolwiek nie jest to żelazną regułą. Warto też dodać, że pewne elementy wygłuszenia coraz częściej stosuje się też pod panelami. Nie tylko zwiększa to komfort sąsiadów, ale też wycisza własne mieszkanie.

Wygłuszanie rur

Dopóki przepływ płynu w rurze pozostaje lineralny, hałas jest właściwie niesłyszalny – jak na przykład w instalacji obiegowej C.W.U. Jednak w większości przypadków rurociągi są źródłem hałasu i to nawet w budynkach, w których są zabudowane, a nie, jak w starszych – prowadzone wewnątrz pomieszczeń. Tutaj stosowanie wygłuszeń jest często sprawą podstawowego komfortu, jeśli nie ma się ochoty słuchać dźwięków kanalizacji budynku, odprowadzenia wody deszczowej czy jeszcze innych hałasów z rur. Oczywiście w tym przypadku można zastosować otuliny wygłuszające, choć czasem wyciszenie rurociągów wymaga pewnej ekwilibrystyki ze względu na to, że ich ułożenie nie zawsze jest logiczne.