Samodzielne zarządzanie nieruchomością może sprawiać dość dużo problemów, szczególnie dla osób, które nie śledzą na bieżąco najnowszych trendów na rynku oraz zmian prawnych. W takich przypadkach pomocne może okazać się skorzystanie z usług doświadczonego zarządcy nieruchomości. Aby ułatwić proces wyboru, poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, którymi warto wziąć pod uwagę przy selekcji.

Lokalny zarządca nieruchomości

Nie da się ukryć, że rynek nieruchomości jest dość zróżnicowany. Na ostateczną cenę czynszu lub sprzedaży może mieć wpływ wiele czynników, które często wynikają z charakterystyki i warunków typowych dla konkretnej lokalizacji. Mówiąc inaczej, ceny wynajmu mieszkania w Katowicach czy Będzinie mogą się między sobą drastycznie różnić, choć odległość między tymi dwoma miastami nie jest aż tak duża. Koszty w stolicy regionu mogą być natomiast zauważalnie wyższe, od tych spotykanych w miastach ościennych. Jeśli szukasz zarządcy nieruchomości dla swojego domu czy mieszkania w Będzinie, warto skorzystać z usług administratora lokalnego, na przykład starkmanagement.pl, który stale obsługuje teren Zagłębia i Śląska. Główną zaletą takiego działania jest fakt, że zarządca nieruchomości z najbliższej okolicy powinien być dobrze zapoznany z lokalnym rynkiem oraz będzie w stanie zaproponować, np. właściwą cenę za wynajem naszego mieszkania.

Doświadczenie zarządcy nieruchomości

Szukając odpowiedniego administratora, warto postawić na tego z największym doświadczeniem. Jest to istotna kwestia, ponieważ teoria właściwego zarządzania nieruchomością zawsze powinna być zrównoważona z praktyką. Nie da się ukryć, że osoba, która od dawna posiada licencję zarządcy nieruchomości, może mieć również większe doświadczenie. Oznacza to więc, że administrator, który zajmował się w swojej karierze dziesiątkami lokali, ma nieco większe szanse na podejmowanie trafnych decyzji. Jest to istotne, ponieważ powierzanie domu specjaliście, który doskonale wie, na czym polega zarządzanie nieruchomościami, może dać nam więcej spokoju, a nawet uchronić przed potencjalnymi stratami.

Rodzaj nieruchomości

Wybierając zarządcę nieruchomości, nie zaszkodzi przeanalizować wcześniej, czym dany administrator się zajmował. Może zdarzyć się bowiem, że wybrana przez nas osoba specjalizuje się na przykład w garażach. Powinna być to cenna informacja, ponieważ doświadczenia i codzienne obowiązki zarządcy nieruchomościami mogą różnić się, w zależności od rodzaju budynku. Przygotowanie do wynajmu oraz późniejsze zarządzanie mieszkaniem czy domem może okazać się bardziej skomplikowane, niż sprawowanie pieczy, np. nad małym garażem.

Jak więc widać, wybierając zarządcę nieruchomości, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, dobrze jest nawiązać współpracę z kimś, kto działa w obrębie naszego rynku lokalnego. Nie zaszkodzi również sprawdzić, czy wybrany administrator posiada odpowiednie doświadczenie oraz, czy zajmował się w przeszłości nieruchomościami podobnymi do naszej.