Zieleń przed domem może działać kojąco, a także ograniczać dostęp uporczywych promieni słonecznych w upalne dni. Prace związane z utrzymaniem jej w dobrym stanie zwykle wymagają cierpliwości i wiedzy na temat rozwoju roślin. Sprawdź, na czym polega profesjonalna pielęgnacja terenów zieleni.

Zakładanie terenów zielonych

Poruszając temat pielęgnacji terenów zieleni w mieście, warto pamiętać, że tego rodzaju prace zaczynają się już od samego przygotowania podłoża. Profesjonalną pielęgnacją zieleni przez cały rok zajmuje się firma TAXUS ARBOR, która posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w sadzeniu młodych roślin, jak i utrzymaniu w dobrej kondycji zazielenionych obszarów. Prace związane z zakładaniem terenów zielonych obejmują takie czynności jak wyrównanie podłoża, wzbogacenie go w składniki mineralne niezbędne do przyjęcia i rozwoju roślin, a następnie ich posadzenie oraz pielęgnację. Najczęściej tego rodzaju prace przeprowadza się wczesną wiosną, aby rośliny miały szansę się zakorzenić.

Koszenie terenów zieleni

Regularne koszenie trawników stanowi element kompleksowej pielęgnacji zieleni w przestrzeni publicznej. Działanie to przede wszystkim ma na celu poprawę estetyki otoczenia, jednak wyrównanie murawy w niektórych przypadkach jest uzasadnione także ze względu na bezpieczeństwo. Bowiem zbyt wysoka trawa może ograniczać widoczność. Równo przycięta zieleń sprawia, że pozostałe elementy przestrzeni lepiej ze sobą współgrają.

Przycinanie drzew i krzewów

Profesjonalna pielęgnacja terenów zielonych obejmuje również przycinanie gałęzi drzew. Pozwala to zwiększyć dostęp promieni słonecznych do roślin rosnących niżej, a także może poprawiać bezpieczeństwo otoczenia. Podczas gwałtownych burz lub wichur słabe gałęzie mają tendencję do łamania się, co w przypadku grubych konarów często skutkuje powstaniem szkód i przestojami w ruchu drogowym. Natomiast systematyczne przycinanie krzewów pozwala zadbać o piękną i harmonijną przestrzeń, ograniczając niekontrolowany rozrost roślin.

Pielęgnacja zieleni przez nawożenie

Zastanawiając się nad tym, co obejmuje profesjonalna pielęgnacja zieleni, warto także pamiętać o pracach związanych z nawożeniem trawników i krzewów. Zastosowanie odpowiednich nawozów odżywia je i wzmacnia, przyczyniając się do ich intensywniejszego wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego.

Wertykulacja terenów zieleni

Wertykulacja, czyli proces napowietrzania trawnika, również wchodzi w zakres działań związanych z pielęgnacją terenów zieleni. Czynność ta polega na nacinaniu darni i usuwaniu pozostałości obumarłych roślin, które ograniczają dostęp tlenu, światła i wody do głębszych warstw gleby. Dzięki temu murawa lepiej się rozwija i rośnie.

Profesjonalna pielęgnacja zieleni to wieloetapowe działania związane z przygotowaniem podłoża, kontrolowaniem wzrostu, koszeniem trawy, przycinaniem krzewów i gałęzi drzew, a także nawożeniem i wertykulacją gleby. Regularne przeprowadzanie prac pozwala zadbać o piękny wygląd roślinności w przestrzeni publicznej.