Przystępując do pracy związanej z planowaniem oświetlenia w swoim domu, większość z nas stara się znaleźć balans pomiędzy funkcjonalnością, a komfortem. Przeminęły czasy, w których jedna lampa na środku pomieszczenia świadczy o jego całkowitej jasności. Zamiast tego tworzy się podział na oświetlenie podstawowe, dodatkowe i dekoracyjne. To rozwiązanie bardzo praktyczne i dające zwiększone pole manewru wszystkim domownikom. W końcu, to właśnie źródło światła ma spory wpływ na samopoczucie człowieka za dnia i w nocy.

W kontekście oświetlenia dodatkowego i dekoracyjnego, bardzo popularne ostatnimi czasy stały się taśmy LED. Bazujące na najnowszej technologii diody elektroluminescencyjnej, mogą stanowić ważny element ogólnej aranżacji wnętrza.

Dlaczego akurat LED?

Wszystkie paski oświetleniowe dostępne w sprzedaży bazują obecnie na technologii LED (Light-Emitting Diode). Jest to w pełni uzasadnione i raczej nie zapowiada się w niedalekiej przyszłości na zmiany. Diody elektroluminescencyjne odznaczają się przede wszystkim niskim stopniem nagrzewania – ich przepalenie nie jest więc możliwe, jak ma to miejsce w tradycyjnych żarówkach.

Za tym idzie oczywiście dłuższa żywotność takich urządzeń oraz spora redukcja kosztów. Fakt niezbyt częstej wymiany sprzętów oświetleniowych technologii LED nie jest jedynym źródłem oszczędności. To również bardzo energooszczędna forma rozjaśniania przestrzeni, która prowadzi w skali roku do zmniejszenia kwot widniejących na rachunkach.

Pasek LED – prostota w instalacji

Montaż taśm LED również należy do grona tych mało skomplikowanych. Urządzenia te wsuwa się zazwyczaj do specjalnych profili, przytwierdzonych do konkretnych miejsc. W kwestii podłączenia – źródła światła o charakterze pasków LED wymagają specjalnego zasilacza konwertującego napięcie na 12 V. Coraz częściej domownicy decydują się także na specjalne kontrolery do taśm ledowych, umożliwiające bezprzewodowe sterowanie nimi z pozycji telefonu. Wystarczy do tego jedynie dedykowana aplikacja, a pasek w zależności od typu zainstalowanej diody będzie zmieniał swój kolor, odcień i temperaturę emisji.

Wszechstronność i uniwersalność

Istnieje szereg powodów, dla których paski LED stały się tak niezmiernie popularne na przestrzeni ostatnich lat. Oprócz ich bardzo prostego podłączenia i korzyści związanych z energooszczędnością, produkty te mogą przyczynić się do całkowitej zmiany klimatu pomieszczeń. Wprowadzana przez nie odprężająca atmosfera jest kluczowym czynnikiem w kontekście wypoczynku po ciężkim dniu. Dodatkowo, te źródła światła mogą być stosowane praktycznie wszędzie – ze względu na swoją wodoodporność również w łazienkach.

Umiejscowienie takich pasków zależy już więc wyłącznie od kreatywności i pomysłu inwestora. Najczęściej jednak z tymi urządzeniami spotkamy się w okolicach telewizorów, mebli kuchennych czy wanien i pryszniców. Warto wyposażyć swoje pomieszczenia w paski LED, z uwagi na ich rosnący trend i coraz to bardziej urozmaiconą technologię w tym zakresie.